Kierunki

Niemcy: Bispinger Heide – w samym sercu natury


Około 70 km od Hamburga – w otoczeniu lasów – znajduje się tropikalne miejsce, które można odwiedzić o każdej porze roku. W sam raz na krótkie rodzinne wczasy blisko natury.

Aqua Mundo – Wodny Świat. Fot. www.centerparcs.pl

Bispingen to niewielkie miasteczko w Dolnej Saksonii. Mieszka tam zaledwie 5 tys. ludzi. Jednak co miesiąc przewijają się tam dziesiątki tysięcy turystów, głównie za sprawą olbrzymiej bazy noclegowej, połączonej z szerokim wachlarzem usług i atrakcji turystycznych w rodzinnym parku rozrywki Center Parc Bispinger Heide. To miejsce przyciąga wszystkich spragnionych wypoczynku wśród zieleni i gwarantuje mnóstwo dobrej zabawy ze względu na liczne wodne atrakcje. Na dodatek, w tropikalnym klimacie…

Ten park ma wszystko

Leśne osiedle domków wypoczynkowych. Fot. www.centerparcs.pl

Zjeżdżając w okolicach Bispingen z autostrady A7 (przebiega przez całe Niemcy od granicy z Danią do granicy z Austrią), trafimy do ukrytego w lesie kompleksu wypoczynkowego, w którym – na czas swojego pobytu – zupełnie odetniemy się od świata. Będzie nam towarzyszyć tylko cisza, spokój i natura. Bispinger Heide to jeden z 26 parków należący do znanej sieci Center Parcs, posiadającej swe obiekty w Holandii, Belgii, Niemczech i we Francji. Na blisko 100-hektarowej zalesionej powierzchni – w samym sercu natury – znajduje się 750 komfortowych domków, a także hotel – gdzie łącznie jest aż 3400 łóżek.

W Bispinger Heide są domki typu premium, comfort i VIP. Fot. www.centerparcs.pl

Budowa olbrzymiego kompleksu rozpoczęła się w 1989 r., a pierwsi goście odwiedzili ten ośrodek w połowie lat 90-tych. Miejsce zaskakuje swą funkcjonalnością. Turyści mają w parku wszystkie udogodnienia. Olbrzymi pawilon, w którym kryje się „wodny świat” (Auqa Mundo) oraz sklepy i restauracje to swego rodzaju zadaszone miasteczko. Poruszamy się po nim alejkami wśród egzotycznej roślinności, spoglądając na flamingi lub żółwie w wodzie. W kilku restauracjach pod palmami można delektować się niemieckimi specjałami i włoskimi daniami. Zakupy zrobimy w supermarkecie i w sklepie z pamiątkami.

Market Dome, czyli sklepy i restauracje w zadaszonym miasteczku. Fot. WL

Główną atrakcją jest Aqua Mundo, czyli Wodny Świat, w którym poczujemy się jak na egzotycznej wyspie. Tam lato trwa przez cały rok. W subtropikalnym raju wodnym czekają na nas baseny, zjeżdżalnie i rwąca rzeka. Można także zrelaksować się w centrum SPA&Wellness. Wypoczywają tutaj głównie Niemcy i Holendrzy, a w okresie świąteczno-noworocznym także Duńczycy. I coraz częściej do tego miejsca zaglądają Polacy.

Tropikalne klimaty w Aqua Mundo. Fot. www.centerparcs.pl

Park Bispinger Heide jest licznie odwiedzany przez rodziny. W centrum rozrywki Baluba, czeka na dzieci mnóstwo atrakcji, m.in. plac zabaw, raj wspinaczkowy oraz mini-tor Formuły 1. A co kilka godzin odbywają się animacje zabaw dla najmłodszych.

Rozrywka dla dużych i małych. Fot. WL

Region też ciekawy

Turyści mieszkający w domkach na terenie Center Parc Bispinger Heide mogą do woli korzystać z wodnych atrakcji i cieszyć się otoczeniem lasu. Czasami – dla odmiany – warto jednak wybrać się poza leśny ośrodek, by poznać inne ciekawe miejsca i obiekty w okolicy. A jest ich sporo. W Bispingen znajduje się m.in. tor wyścigowy Schumacher‘s Motodrom (Ralf Schumacher Kartcenter), należący do Ralfa Schumachera, niemieckiego kierowcy wyścigowego  (młodszego brata siedmiokrotnego Mistrza Świata Formuły 1 – Michaela Schumachera) oraz Snow Dome – całoroczny kryty stok narciarski o długości 300 metrów z dwoma wyciągami. Zwiedzanie tego znanego z atrakcyjności turystycznej regionu ułatwia specjalna karta – Bispingen Card, uprawniająca do zniżek aż w kilkudziesięciu miejscach. Można również wybrać się na wycieczkę do Hamburga.

Center Parc Bispinger Heide zajmuje powierzchnię 93 hektarów. Są tam również domki na wodzie oraz domki na drzewie. Fot. www.centerparcs.pl

Solarny pociąg

Po wijących się wśród lasu – między domkami – asfaltowych dróżkach w Bispinger Heide najwygodniej poruszać się elektrycznym pojazdem typu meleks lub rowerem. Choć – wiadomo – najbardziej wskazany jest spacer… Co ciekawe, przez Center Parcs Bispinger Heide przejeżdża o określonych godzinach solarny pociąg Bispinger Schnucken Express, który zabiera pasażerów z rozsianych po całym parku przystanków i jadąc dalej, m.in. przez centrum miasteczka Bispingen, dociera do wspomnianego już toru wyścigowego – Ralf Schumacher Kartcenter (to ostatni przystanek). Po drodze można wysiąść w kilku miejscach, chociażby przy punkcie informacji turystycznej w centrum Bispingen, by tam odebrać darmowe mapy lub BispingenCard. Solarny pociąg Bispinger Schnucken Express zatrzymuje, m.in. w Center Parcs Bispinger Heide, przy kościele św. Antoniego w Bispingen oraz przy stacji kolejowej w Bispingen. Pociąg jest darmowy.

Transport

Do Center Parc Bispinger Heide najwygodniej jest dotrzeć samochodem (parking jest bezpłatny). Jednak najszybciej dotrzemy tam samolotem. Najbliższe lotniska w pobliżu parku to Hamburg (65 km) i Bremen City Airport (115 km). Polscy turyści mogą skorzystać linii lotniczej Ryanair, która posiada połączenia do Hamburga z Krakowa i Gdańska. Loty z Krakowa do Hamburga odbywają się we wtorki, czwartki i soboty (wylot z Krakowa o godz. 6.50, a wylot z Hamburga do Krakowa o godz. 9:00). Z Gdańska do Hamburga samoloty linii Rayanair latają w środy, piątki i niedziele (w środy i piątki wylot z Gdańska o godz. 16.25, a wylot z Hamburga do Gdańska o godz. 18.00, z kolei w niedziele wylot z Gdańska o godz. 18.30, a wylot z Hamburga o godz. 20.05). Z Hamburga do Bispinger Heide można podróżować transportem publicznym – pociąg ze stacji Hamburg Hauptbahnhof i w Buchholz (Nordheide) przesiadka do pociągu jadącego w kierunku Bennemühlen (peron 11) – należy wysiąść na Wintermoor. Następnie 3-minutowy spacer do stacji Wintermoor Bf i tam autobus 156 do Bispingen Schule. Stamtąd można już dojść piechotą do Töpinger Straße w ciągu kilku minut (należy podążać  za znakami). Z Hamburga kursują też bezpośrednie autobusy do Bispingen, m.in. z ZOB Hamburg (Zentral-Omnibus-Bahnhof przy ul. Adenauerallee 78).

Zarezerwuj onlineCenter Parc Bispinger Heide

Zobacz też odcinek programu Turystyczna Jazda – Park Nordseeküste i Morze Wattowe.

 

O autorze

Wojciech Lubiński

Dziennikarz i producent telewizyjny. Były pracownik „Gazety Wyborczej” i „Przeglądu Sportowego”. Współpracował także z innymi ogólnopolskimi tytułami prasowymi oraz z Programem III Polskiego Radia. Współtwórca cyklu programów telewizyjnych o tematyce podróżniczej: ”Turystyczna Jazda” i „Zimowa Jazda”, emitowanych w TVP3 i TVP Polonia.