Kierunki

Niemcy wciąż wyżej i wyżej

W ostatnich latach znacząco rośnie liczba turystów odwiedzających Niemcy. Popularność tego kraju rośnie również wśród turystów z Polski. Okazją do zorganizowania przez  Deutsche Zentrale für Tourismus (DZT) konferencji prasowej  w lutym tego roku było 100-lecie Bauhausu, który jest tematem wiodącym na 2019 rok. Inne proponowane przez DZT tematy na ten rok to: Miasta i kultura oraz Natura i aktywność.

Niemcy, w których działa 1,2 mln twórców kultury (1. miejsce na świecie), są celem nr 1 podróży kulturalnych w Europie. W niemieckich operach odbywa się ponad jedna trzecia wszystkich przedstawień na świecie. Najwięcej teatrów w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest na terenie Niemiec, a z zabytków aż 44 znajdują się na Liście Dziedzictwa UNESCO. Rocznie 15 mln osób odwiedza 6 700 muzeów, organizowane są również setki eventów fashion & liefestyle i ponad milion innych, co spowodowało wzrost w turystyce eventowej  o 4 proc. Odnotowano też 43 proc. wzrost – w porównaniu z 15,2 proc. w latach 2016-2017 – w turystyce miejskiej.

Największy udział w niemieckiej turystyce przyjazdowej stanowili w 2018 roku turyści z Europy, z udziałem w rynku wynoszącym 73 procent i wzrostem o 4,5 procent. Liczba turystów z Polski po raz pierwszy przekroczyła 3 miliony, osiągając do końca listopada 2018 roku 3,07 mln, co spowodowało awans Polaków na 9. miejsce po Holandii, Szwajcarii i USA – z których wzrost przyjazdów był największy. Liczba turystów z Polski od 2008 roku wzrosła o 127 proc., a tylko w 2018 roku o 14 proc. Polscy turyści, których średnia wieku wynosi 41,2 lata, najchętniej rezerwują noclegi online (57 proc.) i przyjeżdżają samochodami (60 proc.) na  urlopy (42 proc.), zwiedzanie miast (37 proc.), czy ogólnie do Bawarii (17,2 proc). Wyniki głosowania na TOP 100 w 2017 roku z wyborem ulubionych atrakcji w Niemczech dokonanym przez ponad 31 000 turystów z 60 krajów, można poznać na: http://www.germany.travel/pl/miasta-kultura/top-100/germany-travel-attractions.html

Bauhaus, którego ideologią inspirował się m.in. twórca Apple Steve Jobs, zrewolucjonizował myśl artystyczną i architektoniczną XX wieku. Zabytki Bauhausu zaprojektowane przez Waltera Gropiusa, Hannesa Meyera i Wassilija Kandinskiego wpisano na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO w 1996 r. W 2017 r. na listę światowego dziedzictwa została wpisana Szkoła Niemieckiej Federacji Związków Zawodowych (ADGB) w Bernau oraz pięć budynków o układzie galeriowym w Dessau-Roßlau (https://www.bauhaus100.de/en/).

W konferencji prasowej zorganizowanej w modernistycznym Warszawskim Pawilonie Architektury Zodiak poza najnowszymi wynikami za rok 2018 i planami na 2019, które przedstawił Tomasz Pędzik – dyrektor przedstawicielstwa Deutsche Zentrale für Tourismus (DZT) w Polsce, uczestniczyli także przedstawiciele bawarskich miast: Bayreuth – Frank Nicklas i Norymbergi – Marzena Belz-Wasalski. O słynnych kiełbaskach norymberskich, których historia sięga roku 1313, barwnie opowiadał prezes Stowarzyszenia Ochrony Kiełbasy Norymberskiej dr Reiner Heimler. Nürnberger Rostbratwürste muszą zostać wyprodukowane w Norymberdze z niezbyt tłustego mięsa wieprzowego, średnio rozdrobnionego. Chronione są znakiem Chronione Oznaczenie Geograficzne (Protected Geographical Indication /PGI/). Mogą ważyć 20-25 g i nie mogą być dłuższe niż 7-9 cm. Doprawiane są głównie majerankiem, solą i pieprzem. Te oryginalne opatrzone są czerwoną pieczęcią. Można je także kupić w Polsce np. w sklepie Aldi, ale wiadomo, że najlepiej smakują w Norymberdze (https://tourismus.nuernberg.de/en). Podczas słynnego jarmarku świątecznego można poznać również smak oryginalnych pierników, które od 1996 roku są opatrzone europejską pieczęcią i „Chronioną Nazwą Pochodzenia”. Norymberski przysmak ma na opakowaniu oznaczenie „Nürnberg”, a trzy migdały umieszczane na każdym piernikowym ciastku symbolizują Trójcę Świętą.

Port lotniczy Albrechta Dürera w Norymberdze reprezentowała Silvia Arai-Hoffmann. Podróż samolotem między Warszawą i Norymbergą trwa ok. 1 godz. 40 minut (od poniedziałku do piątku dwa razy dziennie). Popularnością cieszą się loty do Norymbergi z Krakowa, który jest jej miastem partnerskim. Norymberga jest jednym z ośrodków biznesowych i naukowych w Niemczech. W zasięgu tego połączenia znajduje się wiele innych pobliskich miast, m.in. Beyreuth z  Festiwalem Wagnerowskim. W Zirndorf  (ok. 10 km od Norymbergi) znajduje się Playmobil FunPark, park rozrywki z wieloma atrakcjami dla dzieci do lat co najmniej 10. Ma wielkość 90 ha i stworzony został z klocków Playmobil (https://www.playmobil-funpark.de/en).

Fot.: www.germany.travel

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.