Kierunki

Niemiecka Centrala Turystyki poleca wędrówki z przygodą

„Neckarsteig”, romantyczna trasa uznana w 2018 r. za najpiękniejszy szlak pieszy Niemiec liczy 127 kilometrów długości. Po drodze napotyka się średniowieczne zamki, jak nigdy nie zniszczony i dotychczas zamieszkiwany zamek warowny Burg Guttenberg.

Całości dopełniają zielone doliny rzek i rozległe łąki z drzewami owocowymi parku krajobrazowego Doliny Neckaru-Odenwald. W zależności od kondycji wędrowców cała trasa dzieli się na dziewięć lub więcej etapów.

Szlak rozpoczyna się w Heidelbergu, szacownym mieście uniwersyteckim, a kończy w kurorcie Bad Wimpfen koło Stuttgartu. Magazyn turystyki pieszej „Wandermagazin“ uznał szlak „Neckarsteig” za trasę numer jeden w Niemczech i to nie tylko z powodu uroku mijanych miejsc czy znakomitego oznakowania drogi, także z powodu świetnego skomunikowania ze środkami lokalnej komunikacji publicznej – do miejscowości, w których zaczynają się i kończą poszczególne etapy, można bez problemu dojechać koleją bądź szybką koleją miejską. Szlaku nie trzeba więc przemierzać w całości, można wybrać tylko niektóre jego odcinki.

Niektóre części „Neckarsteig” można przebyć drogą wodną. Na wszystkich, którzy dotrą do celu, w Bad Wimpfen czeka nagroda w postaci rezydencji cesarzy rzymskich, największej na północ od Alp. W średniowieczu miasteczko było siedzibą dynastii Staufów, a następnie – do roku 1803  – wolnym miastem Rzeszy. Charakterystyczna historyczna zabudowa ze wspaniale odrestaurowanymi domami szachulcowymi jest naprawdę warta zwiedzenia.
Więcej na: https://www.heidelberg.de/english,Len/Home/Go+out/the+neckarsteig.html oraz https://www.tourism-bw.com/.
Fot.: © DZT / Markus Pioro

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.