Materiały Partnerów

Niezwykłe zalety domów drewnianych

domy z drewna

Wszechstronność drewna spowodowała, że ten surowiec staje się coraz bardziej doceniany. Nie tylko jako materiał naturalny, ale również jako materiał budowlany. Więc jakie są te niezwykłe zalety drewna?

Jakimi cechami szczycą się domy z drewna?

Nie jest tajemnicą, że domy drewniane to najlepszy wybór dla wszystkich, którzy chcą mieć naturalny, ekonomiczny i ekologiczny dom. Drewno jest lekkim materiałem, które może być przetwarzane, nie powodując przy tym emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Kolejną niezwykłą cechą jest to, że domy z drewna oddychają, tworząc zdrowe i naturalne środowisko. Ponadto taki budynek jest najlepszym izolatorem termicznym, czy trwałym materiałem odpornym nawet na trzęsienia ziemi. Kto nie chciałby mieszkać w takim idealnym domu?

Produkcja przyjazna środowisku, idealna dla zdrowia

W dzisiejszych czasach ekologia i dbanie o własne zdrowie jest tematem „na topie”. Bardzo ważną zaletą domów z drewna jest to, że są zrównoważone, odnawialne i przyjazne dla środowiska. Czy wiesz, jakie są ekologiczne funkcje drewna? Otóż drewniane konstrukcje pochłaniają i przechowują dwutlenek węgla oraz są neutralne pod względem jego emisji − w rzeczywistości jest to jedyny materiał budowlany tak nieszkodliwy dla środowiska. Wykorzystanie drewna w budownictwie, niezależnie od tego, czy jest to kompletna konstrukcja, czy tylko szkielet, naprawdę ma pozytywny wpływ na zmiany klimatyczne − co za tym idzie, pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Co więcej, powietrze, które przepływa przez drewnianą konstrukcję, oczyszcza się, a dzięki temu w pomieszczeniu panuje korzystny mikroklimat. To szczególnie ważne dla osób z alergiami. Natomiast naturalna barwa drewna pozytywnie wpływa na układ nerwowy działając w sposób kojący.

Wyjątkowy izolator, który pozwala oszczędzić energię

Niektóre materiały budowlane, głównie materiały nieorganiczne (takie jak stal) są niepalne i rozszerzają się po podgrzaniu, co może osłabić konstrukcję. Drewno reaguje odwrotnie. Po podgrzaniu (oczywiście nie nadmiernym do temperatury palnej) drewno wysycha i faktycznie staje się jeszcze twardsze. Dla większego kontrastu warto zrobić kilka porównań. Szkło przewodzi ciepło 23 razy szybciej niż drewno, marmur 90 razy szybciej, stal 1650 razy szybciej, a aluminium aż 7000 razy szybciej. Oznacza to, że drewno przewodzi ciepło poniżej poziomu szkła, co powoduje mniejszy „wyciek” energii z domu. Jeśli Twoim celem jest to, aby ciepło pozostało w Twoim domu i chcesz wydać mniej pieniędzy na ogrzewanie, drewno jest doskonałą alternatywą dla cegły, betonu lub kamienia. W porównaniu z innymi materiałami budowlanymi drewno jest ekonomicznie najlepszym surowcem izolacyjnym.

Niezawodny materiał, szybki w montażu

Wiele osób kwestionuje stabilność i trwałość drewna jako materiału budowlanego. Jednak drewniane konstrukcje cechują się niezwykłą wytrzymałością, a co za tym idzie bezpieczeństwem. Fakt, ten elastyczny materiał może się wygiąć podczas przesunięcia się fundamentów. Ale nie spowoduje to pęknięć jak w przypadku cegły. Co więcej, konstrukcje drewniane mogą przeżyć nawet 100-200 lat. Ludzie lubią szybkie i niedrogie rezultaty własnych inwestycji, a drewno właśnie to może zaoferować. Niektórzy producenci domów drewnianych mogą zbudować taką konstrukcję w niecały miesiąc. W porównaniu z cegłą, kamieniem czy betonem, domki z drewna z pewnością pozwalają na dużą oszczędność czasu, a w konsekwencji, szybki montaż. Przyczyną tego jest m.in. fakt, że drewno jest materiałem o niezwykłej lekkości. Domy o konstrukcji drewnianej umożliwiają również łatwe modyfikacje w trakcie jak i po zakończeniu budowy − ze względu na wszechstronność tego naturalnego surowca.

fot. materiały partnera

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Harpers Bazaar. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic. Laureatka Nagrody Magellana. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.