Transport

Norwegian Getaway, pływające miasto w Gdyni

Norwegian Cruise Line skierowała jeden ze swoich ogromnych statków do gdyńskiego portu. Norwegian Gateway już po raz drugi w tym roku zacumował przy Nabrzeżu Francuskim w Gdyni.

Norwegian Cruise Line skierowała jeden ze swoich ogromnych statków do gdyńskiego portu. Norwegian Getaway już po raz drugi w tym roku zacumował przy Nabrzeżu Francuskim w Gdyni.

Ogromna ściana wycieczkowca zdominowała pozostałe jednostki znajdujące się w pobliżu. Ze statku wysypał się kolorowy, wielojęzyczny tłum gości. Czekały na nich autokary i taksówki, ale część z nich wybrała się na zwiedzanie Gdyni pieszo lub komunikacją miejską, tłocząc się na pobliskim przystanku. Z blisko czterech tysięcy pasażerów tego pływającego miasta na pokładzie statku zostaje zwykle około 10 proc. gości, którzy chcą skorzystać w spokoju z wszystkich rozrywek oferowanych na pokładzie. Możliwości mają mnóstwo – od basenów, sal do ćwiczeń, kasyna, kina, po znakomite jedzenie i trunki w licznych restauracjach i barach. Wprawdzie niektórzy z nich nie za bardzo kojarzą jaki to kraj, czy miasto do którego przypłynęli, ale i tak zabawy mają mnóstwo. Międzynarodowa obsługa statku, pochodząca głównie z Filipin, Indonezji, Indii, ale też i z Chorwacji, Szwecji i oczywiście Norwegii ogarnia całe towarzystwo z uśmiechem na twarzy. Jest wśród nich również Polka Monika Jamza, szefowa SPA na Norwegian Gateway. Errol Bailey, generalny manager z Jamajki twierdzi, że jest to praca bardzo wdzięczna, bo efekty ich starań powodują, że goście mogą w pełni wykorzystać te kilka dni rejsu do najpięknięjszych miejsc na świecie.

Norwegian Cruise Line od ponad 52 lat przełamuje stereotypy tradycyjnych rejsów. Firma oferuje gościom swobodę i elastyczność w projektowaniu idealnych wakacji, dopasowując harmonogram do ich życzeń, bez wyznaczonych godzin na posiłki lub rozrywkę i bez kodeksu dotyczącego ubioru. Obecnie flota składa się z 16. nowoczesnych statków, które pływają do prawie 300 najbardziej pożądanych miejsc na świecie. Firma Norwegian Cruise Line nie tylko zapewnia doskonałą obsługę gości zarówno na lądzie, jak i na morzu, ale oferuje szeroki wybór wielokrotnie nagradzanych lokali rozrywkowych i gastronomicznych, a także szereg opcji zakwaterowania na pokładzie, w tym kabiny dla podróżujących samotnie, miniapartamenty, apartamenty ze spa i The Haven by Norwegian® — ekskluzywną koncepcję dedykowanego serwisu. Nasza przewodniczka po tym olbrzymim, luksusowym statku  Veronica Bahnmann z Norwegian Cruise Line (NCL) mówi, że za ok. 700 euro można popłyną w rejs w wygodnej kabinie z balkonem, mając zapewniony dostęp do wszystkich atrakcji na statku. Pytana o to, jak firma przygotowuje się do sytuacji, kiedy to np. Wenecja ogranicza dostęp do swojego portu dla ogromnych wycieczkowców, mówi, że przyszłością działań NCL jest zapewnienie gościom rejsów jak najbardziej luksusowych warunków na mniejszych jednostkach, niż takie pływające miasta.

25 lipca 2019– Norwegian Cruise Line Holdings Ltd., operator obsługujący rejsy Norwegian Cruise Line, Oceania Cruises oraz Regent Seven Seas Cruises, zwiększa dziś swoje zaangażowanie w ochronę morza oraz środowiska naturalnego jako pierwszy armator, który podpisał kartę „Cruise Charter” stworzoną w celu promowania rejsów przyjaznych środowisku. Karta „Cruise Charter” oparta jest na czterech kryteriach: redukcji zanieczyszczenia powietrza, morza, ochrony różnorodności biologicznej i wdrożenia globalnego podejścia do ochrony środowiska. Karta weszła w życie z dniem 25 lipca 2019 roku i obowiązuje z mocą wsteczną w sezonie 2019.

Jesteśmy zaszczyceni, że możemy być pierwszym i jedynym armatorem, który dołącza do tej pionierskiej inicjatywy powiedział James S. Mitchell, Wiceprezes ds. operacji morskich HSEM (Zdrowie, Bezpieczeństwo, Środowisko, sprawy Medyczne) w Norwegian Cruise Line Holdings Ltd. Doceniamy także Intercruises Shoreside & Port Services za pomoc w sfinalizowaniu tej umowy. Ochrona środowiska morskiego i wybrzeża stanowi istotną część globalnego programu «Sail&Sustain» naszej firmy, która współpracuje ściśle ze wszystkimi portami i miejscami docelowymi, jakie odwiedzamy na całym świecie.

Armator Norwegian Cruise Line Holdings Ltd. (NYSE:NCLH) jest operatorem rejsów, obsługującym norweskie linie Norwegian Cruise Line, Oceania Cruises i Regent Seven Seas Cruises. Dzięki połączonej flocie 26 statków z liczbą około 54 400 miejsc marki te oferują rejsy do ponad 450 miejsc docelowych na całym świecie. Spółka planuje wprowadzenie siedmiu dodatkowych statków do roku 2025 oraz posiada opcję dostawy dodatkowych dwóch statków w latach 2026 i 2027. Więcej na: https://www.ncl.com

Fot: Alicja Micuła

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.