Kierunki

Nowy norweski paszport jest piękny

Biuro projektowe Neue Design Studio wygrało konkurs na projekt dokumentów dla Norwegów. Nowy paszport jest dziełem sztuki.

Jury zachwyciła prosta forma i elegancja książeczek. Nie bez znaczenia jest też system zabezpieczeń, utrudniających podrobienie norweskich dokumentów tożsamości. Na wszystkich kartach zobaczymy grafikę przedstawiającą stromą skałę nad fiordem, a w podczerwieni rozbłyśnie zorza polarna. Taki paszport z pewnością wzbudzi zachwyt oficera imigracyjnego na każdym lotnisku.
– Chcieliśmy nawiązać w swoim projekcie do naszych największych wartości – mówi przedstawiciel studia projektowego. – norweskiej przyrody i charakteru ludzi zamieszkujących nasz kraj.

Paszporty norweskie będą w trzech kolorach. Czerwonym, niebieskim – dla dyplomatów i szarym dla imigrantów.

image

O autorze

Sergiusz Pinkwart

Dziennikarz, podróżnik, pisarz.
Z wykształcenia muzyk klasyczny. Był szefem działu zagranicznego w magazynach Viva!, Gala i miesięczniku PANI. Autor kilkunastu książek, m.in. „Gambia. Kraina uśmiechu”, „Cień Kilimandżaro”, „Tata reporter” dla wydawnictw National Geographic, Albatros i Akapit-Press. Współpracuje z Polskim Radiem, TVP2 i TVN24. Jest przewodnikiem po Muzeum Narodowym w Warszawie.

Zostaw komentarz