Kierunki

Odkryj Maltę po pandemii

Wirtualne zwiedzanie nie zastąpi prawdziwego doświadczenia podróży: ekscytującego lotu, poznawania, wtapiania się w lokalną kulturę i wspomnień. Po pandemii przekonamy się, że warto wciąż na nowo odkrywać Maltę.

Wirtualne zwiedzanie nie zastąpi prawdziwego doświadczenia podróży: ekscytującego lotu, poznawania, wtapiania się w lokalną kulturę i wspomnień. Po pandemii przekonamy się, że warto wciąż na nowo odkrywać Maltę.

Malownicze krajobrazy i atrakcyjne zabytki
Malta to trzy główne wyspy, zróżnicowane pod względem krajobrazu. Największa z nich to wyspa Malta ze stolicą Valletta, założoną w XVI w. przez wielkiego mistrza joannitów Jeana de la Vallette. Na historycznym obszarze znajduje się 320 zabytków! Obowiązkowym punktem jest Konkatedra Św. Jana oraz Pałac Wielkich Mistrzów. Zwiedzając Maltę, nie można pominąć Mdiny, jej dawnej stolicy, dziś – Cichego Miasta.

Marsaxlokk słynie z największych targów rybnych oraz kołyszących się na wodach luzzu, czyli kolorowych rybackich łodzi, a zaliczane do najstarszych budowli kamiennych na świecie megalityczne świątynie są starsze niż Egipskie Piramidy.

Wyspy Gozo i Comino
Będąc na Gozo, bardziej zielonej i kameralnej, z pewnością warto odwiedzić Victorię z ogromną średniowieczną cytadelą na wzgórzu (Cittadella). Numer dwa to Wied il-Gashri, czyli dolina z głęboko wcinającą się w ląd zieloną zatoką morską. Po całym dniu zwiedzania, można odpocząć na pięknej piaszczystej plaży Ramla Bay.

Malutka wyspa Comino, zamieszkała na stałe przez jedną rodzinę, jest obowiązkowym punktem dla większości turystów – to właśnie przy jej wybrzeżu znajduje się przepiękna Błękitna Laguna. Jest ona idealnym miejscem dla miłośników nurkowania, żeglarstwa lub odpoczynku nad brzegiem morza.

Pyszna, śródziemnomorska kuchnia
W potrawach widać wpływ kuchni włoskiej, brytyjskiej, francuskiej i arabskiej. Daniem narodowym jest potrawka z królika (fenek). W miasteczkach można kupić pastizzi – paszteciki z ciasta francuskiego faszerowane różnymi nadzieniami (np. serem, fasolą, mięsem). Warto spróbować talerza rozmaitości (Maltese plater) z oliwkami, kaparami, suszonymi pomidorami, pastą z fasoli, kiełbaskami oraz kozim serem. Kinnie, król wśród napojów, przygotowywany jest ze specjalnego gatunku gorzkich pomarańczy chinotto. Jest lekko gazowany i doskonale gasi pragnienie.

Aktywne spędzanie czasu
Na Malcie pogoda jest pewna: ponad 300 słonecznych dni w roku! Dodatkowo krystalicznie czyste i ciepłe morze przyciąga miłośników sportów wodnych z całego świata. Strome klify zachęcają do spróbowania swoich sił we wspinaczce skałkowej. Przy zwiedzaniu Wysp warto skorzystać z roweru lub segway’a.

Zachody słońca
Jednym z piękniejszych miejsc na oglądanie malowniczych zachodów jest piaszczysta plaża Golden Bay. Równie piękne zachody można oglądać z Klifów Dingli. Zachodzące słońce wspaniale oświetli malutką wyspę Filfla, oddaloną o kilka kilometrów od Klifów. W oddali będzie widać rybackie łodzie. Niezapomniane zachody są także w pobliżu Qbajjar Bay i basenów solankowych na Gozo. Zachodzące słońce w otoczeniu żółtych skał i panwi solankowych wypełnionych wodą morską wygląda wyjątkowo niesamowicie.

W sam raz na weekend
Archipelag Wysp Maltańskich zajmuje powierzchnię podobną do Krakowa – niewiele ponad 300 km kwadratowych. Niemal wszystkie atrakcje są więc na „wyciągnięcie ręki”. Dzięki świetnie rozwiniętej komunikacji publicznej (również pomiędzy Wyspami) można dotrzeć do każdego jej zakątka. Stabilność pogody, gościnność mieszkańców i urzekające krajobrazy zachęcają do przyjazdów oraz odkrywania Wysp na własną rękę!

Fot.: materiały prasowe

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.