Kierunki

Perły funkcjonalizmu w Czechach

Willa Tugendhatów jako jedyny zabytek architektury modernistycznej w Republice Czeskiej została wpisana na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.

W latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku w pełni rozwinął się nowy kierunek – funkcjonalizm. Ten wiodący wówczas styl artystyczny nie ominął ówczesnej Czechosłowacji, co więcej w okresie międzywojennym doprowadził ją na szczyt architektury europejskiej. Warto zobaczyć te czeskie klejnoty architektury światowej, zaprojektowane przez najsłynniejszych architektów Adolfa Loose i Ludwiga Miese van der Rohe:

Willa Tugendhatów (Vila Tugendhat). Adres: Černopolní 45, Brno — Perła funkcjonalizmu, która znajduje się w morawskiej metropolii – Brnie. Willa jest unikatowym funkcjonalistycznym dziełem niemieckiego architekta Ludwiga Miese van der Rohe i jako jedyny zabytek architektury modernistycznej w Republice Czeskiej została wpisana na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Jest to budynek, który współtworzył nowe standardy nowoczesnego mieszkania. Jest jednym z podstawowych dzieł światowej architektury modernizmu – funkcjonalizmu. W latach 2010 – 2012 willa wraz z przylegającym do niej ogrodem, została odrestaurowana i dziś wygląda tak, jak w chwili ukończenia jej budowy w 1930 r. Polecamy chętnym do odwiedzenia willi wcześniejszą rezerwację.

Willa Müllerów (Müllerova vila). Adres: Nad Hradním vodojemem 14/642, Praha 6 – Střešovice — Luksusowa funkcjonalistyczna willa Müllerów znajduje się na Ořechovce, w jednej z najbardziej znanych i najstarszych praskich dzielnic, pełnej willi i ogrodów. Willę Milady i Franciszka Müllerów zaprojektował genialny architekt Adolf Loos, który wówczas pracował w Czechach. Właśnie zlecenie na budowę tej willi umożliwiło Loosowi doprowadzenie jego oryginalnej koncepcji przestrzeni aż na sam szczyt. Wyposażenie wnętrz, które Loos wybrał, a nawet sam zaprojektował, wyraża niezwykłą harmonię modernistycznego funkcjonalizmu i stylu angielskiego z elementami klasycyzmu.

Pałac Targowy (Veletržní palác). Adres: Dukelských hrdinů 530/47, Praha 7 — Budynek wzniesiony w stylu funkcjonalistycznym. Wybudowany został w latach 1925 – 1928 i był wówczas największym budynkiem tego typu na świecie. W 1976 roku przeszedł w ręce Galerii Narodowej w Pradze, która jest jego właścicielem do dziś. Znajdziemy tu stałą ekspozycję Sztuka XX. i XXI. wieku.

Drapacz chmur Baty (Baťův mrakodrap). Adres: třída Tomáše Bati 21, Zlín — Drapacz chmur Baty został zbudowany przez przedsiębiorcę Jana Antonína Batę (przyrodniego brata znanego producenta obuwia Tomáša Baty) w Zlínie, w latach 1936 – 1938, według projektu architekta Vladimíra Karfíka. Ponieważ budynek ma numer 21, nazywany jest „dwudziestką jedynką” („jednadvacítka“). Drapacz chmur ma 17 pięter, 77,5 metra wysokości i był wówczas drugim co do wielkości budynkiem w Europie. Wieżowiec jest małym cudem technologicznym – znajduje się tu poczta rurowa, podłogowe gniazda elektryczne i telefoniczne oraz biuro Baty w windzie o rozmiarach 6×6 metrów. Nic więc dziwnego, że drapacz chmur był uznany za jeden z ośmiu najważniejszych zabytków czeskiej architektury XX. wieku. Obecnie w budynku ma swoją siedzibę Urząd Kraju Zlińskiego (Krajský úřad Zlínského kraje). Jeszcze jedna ciekawostka – toalety męskie były na każdym piętrze, a damskie tylko na drugim i dziewiątym.

Willa Stiassny (Vila Stiassni). Adres: Hroznová 82/14, Brno-střed — Dwupiętrowa willa w stylu funkcjonalizmu w Brnie, na planie litery „L“, została wybudowana według projektu Ernsta Wiesnera, na zamówienie przemysłowca Alfreda Stiassni z żoną Hermíną. Budowę dokończono w 1929 roku. W 1952 roku, wraz z ogrodem, stała się własnością państwa i została zaadaptowana na cele reprezentacyjne, dlatego i dziś często określana jest mianem „willi rządowej”. W willi przebywało wiele znanych osób, między innymi również Fidel Castro. Od 2009 roku willą zarządza Narodowy Instytut Dziedzictwa (Národní památkovy ústav), a od trzech lat budynek ponownie udostępniono zwiedzającym.

Fot: Willa Tugendhatów. Fot. UPVISION

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.