Kierunki

Płowdiw: ESK 2019

W roku 2019 Europejskimi Stolicami Kultury będą Płowdiw w Bułgarii i Matera we Włoszech. W obu miastach przez cały ten rok odbywać się będą dziesiątki wydarzeń kulturalnych: wystaw, przedstawień i koncertów. Inicjatywa ESK podkreśla rolę kultury w budowaniu tożsamości europejskiej.

Płowdiw to pierwsze bułgarskie miasto wybrane na Europejską Stolicę Kultury. Drugie co do wielkości w Bułgarii (ma ok. 340 tysięcy mieszkańców) i jedno z najstarszych miast Europy, położone jest nad rzeką Maricą na nizinie Górnotrackiej. To ważny węzeł komunikacyjny, kolejowy i drogowy, jest tu duże międzynarodowe lotnisko. Odbywają się (od roku 1882!) znane Targi Płowdiwskie. Miasto zamieszkiwane było od tysiącleci. Do 4 stulecia p.n.e. znajdował się tu gród tracki o nazwie Emolpias, zdobyty przez Macedończyków przemianowano na Filipolis a Rzymianie nazywali je Trimontium. Z czasów rzymskich zachowały się interesujące zabytki: amfiteatr na sześć tysięcy widzów, pozostałości łaźni i rzymskich murów obronnych. Przy staromiejskich uliczkach stoi kilka zabytkowych cerkwi m.in. św. Mariny z drewnianą wieżą oraz świętych Konstantyna i Heleny ozdobiona wspaniałymi ikonami, tureckie łaźnie Czifte z XVI wieku i meczet Dżumaja z czasów ottomańskich a także synagoga. Ponadto jest tu kilka ciekawych  muzeów. Centrum zamknięte jest dla samochodów.

Płowdiw to miasto uniwersyteckie – 5 wyższych uczelni, życie toczy się w licznych kawiarniach zwłaszcza przy bulwarze kniazia Battenberga, głównym deptaku miejskim z Galeria Sztuki i mnóstwem luksusowych sklepów i lokali gastronomicznych.

W Płowdiwie i regionie oraz w innych bułgarskich miastach: Warnie, Sofii i Wielkim Tyrnowie, zorganizowanych zostanie kilkaset koncertów, festiwali i innych wydarzeń o tematyce związanej z historią i kulturą miasta. Wiele kulturalnych wydarzeń zrealizowanych we wspólnie z przedstawicielami żyjących tu społeczności z romskiej i tureckiej.

Europejskie Stolice Kultury, których pomysłodawcą była ówczesna (w 1985 roku) grecka minister kultury Melina Mercouri są jednym z najważniejszych programów kulturalnych w Europie. Tytuł ten jest dla miast i regionów szansą na promocję.

W 2018 roku Europejskimi Stolicami Kultury były Valletta na Malcie i Leeuwarden w Holandii. W kolejnych latach będą to: w roku 2020 chorwacka Rijeka i irlandzkie Gaillimh (Galway), w 2021 roku Timisoara w Rumunii, Eleusis w Grecji i Nowy Sad w Serbii, kraju który kandyduje do UE, w 2022 roku Esch-sur-Alzette w Luksemburgu i Kowno na Litwie a w 2023 roku węgierskie Veszprem.

Zdjęcia: pixabay

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.