Kierunki

Podsumowanie letnich wakacji Polaków

Letnie wakacje Polaków – jakie były najczęściej wybierane typy zakwaterowania oraz najbardziej pożądane udogodnienia.

Tego lata większość polskich turystów (27%), którzy planowali wakacje na własną rękę, zdecydowało się na wynajęcie domu wakacyjnego. Ponadto równie często co apartamentów (17%), w tym roku Polacy poszukiwali miejsca na campingu. Niesłabnącą popularnością cieszy się również wynajem prywatnego pokoju w większym obiekcie. Co ciekawe, w innych Europejskich krajach ten rodzaj zakwaterowania jest zupełnie marginalny. Tylko 1% Holendrów, Francuzów, Brytyjczyków, Hiszpanów czy Szwajcarów wybierało prywatne pokoje, jako zakwaterowanie na letnie wakacje.

Planując swoje wakacje samodzielnie i wybierając zakwaterowanie dostosowane do własnych potrzeb, Polacy najczęściej poszukiwali noclegu przyjaznego zwierzętom domowym (36%). Basen również znajduje się w grupie najczęściej wybieranych udogodnień – w tym roku aż 15% polskich turystów szukało w internecie wakacyjnego zakwaterowania z basenem. Ponadto wielu podróżnym zależało również, by ich zakwaterowanie posiadało klimatyzację (14%). Mniej ważna dla Polaków była natomiast obecność internetu – 10% turystów uzależniało swój wybór od obecności tego udogodnienia. Dla porównania, w niektórych krajach obecność wifi ma zdecydowanie większe znaczenie. Dla 16% Holendrów, 14% Szwajcarów i 13% Niemców dostęp do sieci podczas wakacji był niezbędny.

W swoim badaniu HomeToGo zbadało nie tylko to, co wczasowicze uważali za najważniejsze w ich wakacyjnym zakwaterowaniu, ale także kiedy rezerwowali wakacje, na ile nocy oraz ile średnio płacono za nocleg. Na przykład przeciętny polski urlopowicz zarezerwował swój letni wyjazd na wakacje z dwumiesięcznym wyprzedzeniem (63 dni), pozostał w sumie na 6 nocy i zapłacił 368 zł za noc za swoje zakwaterowanie. 

fot: materiały prasowe

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Podróże. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic i wydawnictwo Wiedza i Życie. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.