Kierunki

Polacy na Islandii mają wspierać tamtejszą służbę zdrowia

Polacy na Islandii to najliczniejsza mniejszość narodowa.

Polacy na Islandii będą wspierać lokalną służbę zdrowia. Ambasada RP w Reykjaviku zaapelowała, by Polacy z wykształceniem medycznym zgłaszali się do pomocy.

 

Polacy żyjący na Islandii to najliczniejsza mniejszość na wyspie. Na liczącej blisko 365 tys. mieszkańców Islandii mieszka ponad 20 tys. naszych rodaków. Ambasada RP w Reykjaviku zaapelowała dziś do Polaków z wykształceniem medycznym (lekarze, pielęgniarki, farmaceuci i ratownicy medyczni), aby zgłosili się do pomocy w islandzkiej służbie zdrowia.

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym koronawirusem kliniki, szpitale i domy opieki na Islandii będą potrzebowały dodatkowego wsparcia. W związku z tym, Ministerstwo Spraw Społecznych Islandii stworzyło listę, na którą mogą zgłaszać się osoby z wykształceniem medycznym do pracy tymczasowej w przypadku braku pracowników w sektorze opieki zdrowotnej.

Apeluję do wszystkich Rodaków mieszkających na Islandii, którzy mają wykształcenie medyczne (lekarze, pielęgniarki, farmaceuci i ratownicy medyczni), a nie pracują obecnie w swoim zawodzie, aby zgłosili się do pomocy w sektorze służby zdrowia. Jednocześnie zachęcamy do składania podań o stałą pracę w zawodach zgodnie z Państwa wykształceniem medycznym – powiedział Ambasador RP w Reykjaviku Gerard Pokruszyński.

Jak podaje polska blogerka mieszkająca na Islandii Aleksandra Juczcic, aktualne dane (19.03.2020) pokazują, że na Islandii jest 250 chorych (co oznacza, że 0,07% populacji jest już zarażona), 2422 odbywa domową kwarantannę, 250 osób jest odizolowanych, a 3 zostały hospitalizowane. Pełen artykuł o aktualnej sytuacji na Islandii w związku z epidemią koronawirusa znajdziecie na portalu Z Archiwum Podróżnika.

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Harpers Bazaar. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic. Laureatka Nagrody Magellana. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.