Transport

Połączenie Wrocław – Amsterdam

Nowe połączenie uruchomiły linie KLM, jeden z globalnych potentatów. Lotnisko Amsterdam Schiphol to jeden z największych portów przesiadkowych na świecie. Samoloty na tej trasie latają codziennie. Trasę obsługują samoloty typu Embraer E175.

Lotnisko Amsterdam-Schiphol to obecnie 11 największy port na świecie pod względem liczby obsłużonych pasażerów. Jest również główną bazą i hubem przesiadkowym linii KLM, oferujących z Schiphol loty do 165 miast na 5 kontynentach.

– Połączenie do Amsterdamu to najważniejsza tegoroczna nowość we wrocławskim porcie. Na lotnisku Schiphol skupia się interkontynentalny ruch KLM, a przewoźnik dysponuje bardzo rozbudowaną, globalną siecią połączeń. Dzięki temu pasażerowie zyskują ogromne możliwości planowania podróży z Wrocławia na dalszych trasach, szczególnie do Azji oraz obu Ameryk – powiedział Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

Linie KLM (Królewskie Holenderskie Linie Lotnicze) debiutują we Wrocławiu. To jeden z największych przewoźników na świecie, a także najstarsze istniejące linie lotnicze, działające nieprzerwanie od 100 lat, obecnie w aliansie m.in. z Air France. Rejsy na trasie Wrocław-Amsterdam są realizowane przez linię-córkę KLM Cityhopper, obsługującą połączenia między miastami Europy.

– Zdecydowaliśmy się na otwarcie nowej trasy z uwagi na duży potencjał turystyczny i biznesowy Wrocławia. Szeroka siatka połączeń KLM daje podróżującym z Wrocławia ciekawe możliwości podróżowania w odlegle rejony świata – przez Amsterdam na 5 kontynentów – mówi Frantisek Siling, dyrektor generalny sprzedaży Air France i KLM w Polsce. – Mamy nadzieję, że wraz z nowym lotem między Holandią a Polską przybędą we Wrocławiu nowe kontakty gospodarcze, firmy i turyści z zagranicy.

Holenderski przewoźnik oferuje połączenia z Amsterdamu m.in. do Nowego Jorku, Chicago, Pekinu, Tokio, Kapsztadu czy Mumbaju, ale też do Paramaribo, Akry czy na Curaçao. Pod lotniskiem Schiphol znajduje się też dworzec kolejowy zapewniający bezpośrednie połączenie z centrum Amsterdamu i do wielu innych miast w Holandii.

Przewoźnicy sieciowi systematycznie rozbudowują swoją ofertę z Wrocławia. Bardzo dużą popularnością cieszy się połączenie na główne lotnisko Paryża im. Charles’a de Gaulle (10. pod względem wielkości ruchu port na świecie), uruchomione w maju ubiegłego roku przez linie Air France. – Jesteśmy dumni, że do Wrocławia swoje regularne loty zdecydowały się zaoferować aż dwie linie z naszej Grupy – zarówno Air France, który zainaugurował połączenie rok temu, jak i KLM, który witamy we Wrocławiu dziś. To potwierdza nasze przekonanie o możliwości tego rynku, jak i nowoczesnego, spełniającego wysokie standardy lotniska we Wrocławiu – dodaje Frantisek Siling.

Rozwój oferty przewoźników sieciowych ma duże znaczenie dla rozwoju wrocławskiego lotniska: – Ruch biznesowy sukcesywnie rośnie, w ostatnim czasie w tempie bliskim 30% rok do roku. Jest to bezpośrednio związane z rosnącym znaczeniem gospodarczym miasta i regionu. Coraz lepszy i wygodniejszy dostęp do światowej sieci to doskonała wiadomość również dla osób podróżujących w celach turystycznych.

Największa liczba pasażerów wrocławskiego lotniska korzysta z połączeń sieciowych do Frankfurtu i Monachium (obsługiwanych przez Lufthansę), czyli dwóch innych wielkich portów przesiadkowych w Europie. Ofertę przewoźników sieciowych uzupełniają połączenia do Düsseldorfu (Eurowings), Kopenhagi (SAS), Zurychu (SWISS), a także Tel Awiwu oraz na warszawskie Lotnisko Chopina (oba obsługiwane przez PLL LOT).

W sezonie letnim podróżni wrocławskiego lotniska mają do dyspozycji w sumie 83 połączenia, w tym 9 sieciowych kierunków sieciowych, 50 niskokosztowych oraz 24 czarterowe.

Port Lotniczy Wrocław to jedno z największych i najważniejszych lotnisk w Polsce. W roku 2018 obsłużył ponad 3,3 mln pasażerów. Wrocławskie lotnisko jest doskonale skomunikowane z siecią autostrad (A4 i A8) i dróg ekspresowych (S3, S5 i S8), co umożliwia szybki i wygodny dojazd również z dalej położonych regionów Polski. Na lotnisku podróżni mają do dyspozycji ok. 4 tys. miejsc parkingowych.

Dojazd do portu umożliwia również szybkie połączenie WRO Airport Express. Komfortowe autobusy wyruszają co 50 minut z nowego Dworca Autobusowego, tuż przy kolejowym Dworcu Głównym. Wygodnym połączeniem z centrum jest też autobusowa linia „106”, oraz nocna „206”, a z zachodnich dzielnic Wrocławia linia „129”. Pasażerowie korzystający z usług Port Lotniczego Wrocław mają też do dyspozycji liczne sklepy, bary, kawiarnie i restauracje.

Port Lotniczy Wrocław sukcesywnie inwestuje w infrastrukturę. Od 2012 roku pasażerowie są obsługiwani w nowoczesnym terminalu. Lotnisko dysponuje też systemem nawigacyjnym wyższej kategorii (ILS Cat. II), umożliwiającym realizację operacji lotniczych również w trudniejszych warunkach atmosferycznych.

Wrocławskie lotnisko jest doceniane za wysoki standard obsługi. W 2012 roku port został uznany przez pasażerów najbardziej przyjaznym lotniskiem w Polsce. Czterokrotnie otrzymał też nagrodę Business Traveller Award dla najlepszego regionalnego lotniska w kraju.

Zdjęcie: Otwarcie połączenia Wrocław – Amsterdam. Fot. PLW

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.