Punkt Widzenia

Polak na urlopie bez ubezpieczenia

Co 3 Polak podczas urlopu za granicę nie ma ubezpieczenia. Z raportu Nationale-Nederlanden „Bezpieczni w podróży” wynika, że blisko co trzecia osoba na urlopie za granicą doświadczyła jakiegoś nieprzyjemnego zdarzenia losowego, najczęściej awarii samochodu lub choroby. Mimo to, aż 34 proc. wyjeżdżających nie posiada ubezpieczenia turystycznego ani karty EKUZ.

Za największe atuty polisy turystycznej ankietowani uznają pokrycie kosztów leczenia i poczucie bezpieczeństwa.
Polacy coraz częściej decydują się na spędzenie urlopu za granicą. Według danych Eurostatu podróże poza Polskę stanowią ponad 20 proc. naszych wyjazdów. Za cel podróży najczęściej wybieramy Niemcy, Włochy i Wielką Brytanię, a także Grecję, Chorwację i Czechy. Na dłuższe wyjazdy szczególnie chętnie kierujemy się na południe Europy.

Z raportu Nationale-Nederlanden „Bezpieczni w podróży” wynika, że Polacy podczas urlopu najczęściej zwiedzają i odkrywają nowe miejsca (43 proc.). Aktywności te zazwyczaj łączą z relaksem, a także rekreacją sportową. Co dziesiąta osoba wybiera plażowanie, a co piętnasta sporty ekstremalne. Mężczyźni zdecydowanie częściej niż kobiety eksplorują nowe miejsca, jeżdżą rowerami czy biegają. Na rynku pojawia się coraz więcej ofert wyjazdów, podczas których możemy poznać kraj właśnie z perspektywy dwóch kółek.
Zwyczaje urlopowe oczywiście zmieniają się z wiekiem – ankietowani przed 30-tką stawiają na relaks i wypoczynek, by w średnim wieku chętniej podróżować, spędzać czas na plaży, a także podejmować aktywność fizyczną. Starsi najczęściej zajmują się działkami i ogródkami. Jedynie co czwarta osoba zabiera na wakacje książkę. Zdecydowanie częściej jest to domeną pań i nie zależy od wieku czytelnika.

Ile powinien trwać urlop?
Specjaliści podają, że optymalna długość urlopu to trzy tygodnie. W pierwszym tygodniu myślami jesteśmy jeszcze w pracy, w drugim faktycznie odpoczywamy, a w trzecim zaczynamy snuć plany na przyszłość. Nie wszyscy jednak mogą pozwolić sobie na taki luksus. Inni świadomie wybierają krótszy, ale częstszy odpoczynek. – Najwięcej zagranicznych polis turystycznych wykupionych przez klientów Nationale-Nederlanden obejmuje okres od 4 do 9 dni. Jednak wiele osób decyduje się również na dłuższe wyjazdy – na okres ponad dwóch tygodni polisę wykupuje około 1/4 naszych klientów – mówi Małgorzata Zgudka, ekspert Nationale-Nederlanden.

Warto się zabezpieczyć
O tym, czy wrócimy z urlopu zregenerowani, decydują raczej nasze przeżycia podczas wyjazdu niż liczba dni spędzonych na plaży. Dlatego warto zabezpieczyć się na wypadek przykrych niespodzianek. Badanie „Bezpieczni w podróży” pokazuje, że aż co trzecia osoba doświadczyła na urlopie za granicą jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia losowego. Najczęściej była to awaria samochodu, choroba lub kradzież. Nierzadko zdarzają się także przypadki odwołanego lotu. Mimo to, aż 34 proc. nie zabezpiecza się przed tego rodzaju zdarzeniami. Jedynie 55 proc. wykupuje polisę turystyczną, a 11 proc. wyrabia Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
– Za granicą systemy opieki zdrowotnej funkcjonują w różny sposób, a nieplanowana wizyta u lekarza może kilkukrotnie zwiększyć koszty wyjazdu. W Stanach Zjednoczonych, w zależności od przypadku, zapłacimy od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Warto pamiętać, że karta EKUZ nie pokrywa kosztów leczenia w placówkach prywatnych oraz nie obowiązuje poza Unią Europejską – mówi Małgorzata Zgudka, ekspert Nationale-Nederlanden.

Ile kosztuje poczucie bezpieczeństwa?
Za najważniejszą cechę ubezpieczenia turystycznego ankietowani uznają opłatę kosztów leczenia (87 proc.). Na drugim miejscu wymieniają poczucie bezpieczeństwa, a na trzecim pokrycie zobowiązań finansowych, jeśli wyrządzą komuś szkodę. Najmniej istotne jest objęcie ubezpieczeniem sprzętu sportowego. Ceny ubezpieczeń zaczynają się od kilku złotych za osobę za dzień wyjazdu. Przy wyborze polisy warto zwrócić uwagę na gwarantowaną sumę świadczenia, a także dodatkowe opcje zabezpieczeń – OC, NNW czy ochronę bagażu.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Nationale-Nederlanden przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniach 10-11 maja 2019 roku. W ramach badania ilościowego przeprowadzono wywiady przy użyciu techniki CATI, na reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków.

Zdjęcia: Pixabay

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.