Kierunki

Polska jak zagranica – które miejsca w Polsce wyglądają jak znane atrakcje ze świata?                                                                                          

polska jest piękna

Polska potrafi zaskoczyć. Wakacje w Toskanii, Szwajcarii czy na Wyspach Kanaryjskich bez wyjeżdania z kraju? Portal Travelist pokusił się o zestawienie niezwykłych miejsc w Polsce, które wyglądają jak za granicą.

Polska jest piękna. Ponad 2/3 Polaków spędza urlop w Polsce. A są miejsca w naszym kraju, w których można poczuć się niczym w słonecznej Toskanii lub na rozgrzanych piaskach Wysp Kanaryjskich. Gdzie znajdziemy miejsca w Polsce, które w niczym nie ustępują zagranicznym kurortom i przypominają egzotyczne zakątki świata? 

1. Plantacje winorośli w Małopolsce i Zielonej Górze – jak w słonecznej Toskanii

pastedGraphic.png

Toskania to jedna z najpopularniejszych turystycznych destynacji w Europie. Kraina słynąca z doskonałej kuchni, rozległych pól winorośli, renesansowych zabytków i urokliwych miasteczek ma coś wspólnego z okolicami naszego rodzimego Krakowa czy Zielonej Góry. Na tych terenach rozwija się bardzo popularna enoturystyka, czyli forma turystyki winiarskiej. Zarówno w gorącej Toskanii jak i w małopolskich wioskach można znaleźć hektary winnic rozciągających się po wzgórzach i dolinach, których widok pozwoli odetchnąć od miejskiego zgiełku i napawać się niecodziennymi widokami. Odwiedzając polskie szlaki winiarskie warto zapoznać się z tajnikami uprawy winorośli i skosztować polskich rodzajów win.                                                                     

2. Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym – krajobraz niczym z Fuerteventury  

pastedGraphic_1.png

Położone na Fuerteventurze wydmy Corallejo są jednymi z największych atrakcji Wysp Kanaryjskich. Otoczone górami złociste piaski rozciągają się od północnego El Cottilo aż do południowego półwyspu Jandia i przypominają prawdziwie pustynny krajobraz – zupełnie jak ten w Łebie! Wydmy położone na terenie Słowińskiego Parku narodowego, czyli nasza „mała Sahara”, są największymi w Europie ruchomymi piaskami. Najwyższe z nich osiągają poziom nawet 40 metrów. Wspinając się na ich szczyty można poczuć się jak na egzotycznej wyspie podziwiając w oddali bezkresny widok na Bałtyk i jezioro Łebsko. Dla wprawnych piechurów przygotowane są specjalne szlaki prowadzące aż 18 km wzdłuż brzegu morza, natomiast wokół wydm znajdują się atrakcje dla miłośników militariów i zabytków, takie jak pozostałości po wyrzutniach rakietowych czy powstała w 1875 roku latarnia morska. 

3. Tatry – szczyty jak w szwajcarskich tysięcznikach 

       pastedGraphic_2.png

Fotografowane z loku ptaka Morskie Oko, usytuowane w Dolinie Rybiego Potoku u podnóża Mięguszowskich Szczytów, wygląda jak brat bliźniak szwajcarskiego jeziora Oeschinen, położonego u stóp 3-tysięcznika Blüemlisalp. Akweny – jak na „górską rodzinę” przystało – poszczycić się mogą statystykami na naprawdę wysokim poziomie. Oba położone są na wysokości przekraczającej 1300 m n.p.m., a wyprawa do każdego z nich wymaga nie tylko zaangażowania mięśni, ale i techniki. Bezpośrednio nad brzeg Morskiego Oka wiedzie 8-kilometrowa droga, którą pokonać trzeba pieszo. Choć do jeziora w Szwajcarii poprowadzona została kolej gondolowa z Kanderstegegu, by dotrzeć do jego wód, należy jeszcze iść przez pół godziny ścieżką wiodącą przez łąki i sosnowe lasy.

3. Świebodzin – widoki jak w Rio de Janeiro  

pastedGraphic_3.png

Górujący nad Rio de Janeiro posąg Chrystusa Odkupiciela to jedna z najbardziej rozpoznawalnych rzeźb na naszym globie. W ciągu ostatniej dekady w Polsce wyrosła mu jednak konkurencja. Odsłonięta w 2010 r. figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie liczy sobie 36 m i jest najwyższą tego typu konstrukcją na świecie – o 6 m przewyższa swój brazylijski prototyp. Widoczna z daleka świebodzińska statua robi ogromne wrażenie i z pewnością wpisała się już do rodzimego pejzażu.

5. Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie – niczym teksański Hamilton Pool   

          pastedGraphic_4.png

Szczecińskie Jezioro Szmaragdowe ma z jeziorem Hamilton Pool w stanie Teksas znacznie więcej wspólnego niż mogłoby się wydawać. Geneza obu ma incydentalny charakter. Hamilton Pool powstało na skutek ogromnej erozji i zapadnięcia się ziemi pod rzeką. Jezioro Szmaragdowe to zaś konsekwencja nieszczęśliwego wypadku – podczas prac wydobywczych w 1925 roku w kopalni kredy i margla nastąpił przeciek, a wyrobisko gwałtownie zalała woda. Oba zachwycają tym samym szmaragdowym odcieniem. Charakterystyczny kolor wody polskiego jeziora to efekt zawartości węglanu wapnia. Swoją oryginalną barwę teksański akwen zawdzięcza zaś procesom geologicznym, które zachodziły tu przed tysiącami lat.

8. Jaskinia Raj – podziemny świat niczym w meksykańskiej jaskini Lechuguilla 

     pastedGraphic_5.png

Polska to także piękne jaskinie. Jaskinia Lechuguilla, znajdująca się na terenie Parku Narodowego Carlsbad Caverns w Meksyku, to jedna z najdłuższych poznanych przez człowieka jaskiń na świecie. Istnieje jednak sposób by poznać ten podziemny świat bez przekraczania granic naszego kraju. Aby zobaczyć to zjawisko na własne oczy wybierzcie się do jaskini Raj. Tu również jest cicho, ciemno, mokro, chłodno i… zjawiskowo. Raj to niewielka grota na obrzeżach Kielc w Górach Świętokrzyskich, okrzyknięta najpiękniejszą w Polsce. Już od wejścia wprawia w zachwyt niesamowitą szatą naciekową. Stalaktyty, stalagmity i stalagnaty w różnych etapach rozwoju oraz podziemne draperie i zasłony  skrywają w sobie niezaprzeczalne piękno. 

9. Jura Krakowsko-Częstochowska – jak kinematograficzne scenerie w Szkocji