Kierunki

Polska uszczelnia granice

Polska przedłuża kontrole graniczne na granicy wewnętrznej do 13 kwietnia br. Polacy pracujący po drugiej stronie granicy mają do piątku czas na decyzję, gdzie chcą zostać.

Polska przedłuża kontrole graniczne na granicy wewnętrznej do 13 kwietnia br. Polacy pracujący po drugiej stronie granicy mają do piątku czas na decyzję, gdzie chcą zostać.

Polska utrzyma również duże ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do naszego kraju – poinformował minister Mariusz Kamiński. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

Granicę wewnętrzną można przekraczać w 42 wyznaczonych miejscach na granicy lądowej: na granicy z Czechami – 18, ze Słowacją – 5, z Niemcami – 16, z Litwą – 3. Kontrola graniczna jest też prowadzona w 4 portach morskich oraz na 17 lotniskach. Tak jak dotychczas kontrola graniczna będzie prowadzona przez Straż Graniczą, której działania wspierają policjanci, strażacy i żołnierze.

Ograniczenia nie dotyczą przepływu towarów, a kierowcy samochodów ciężarowych są zwolnieni z kwarantanny – podkreślił gen. dyw. SG Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej.

Obowiązkowa kwarantanna także dla osób powracających z pracy za granicą

Polacy pracujący po drugiej stronie granicy mają czas do piątku, aby ustabilizować swoją sytuację zawodową. Od 27 marca 2020 r. (piątek, godz. 00:00), jeśli przekroczą granicę z powrotem do Polski, zostaną poddani 14-dniowej kwarantannie. Obowiązek kwarantanny nie dotyczy kierowców zawodowych.

Więcej na: https://www.gov.pl/web/mswia/kolejne-zmiany-w-przekraczaniu-granicy

Fot.: https://pixabay.com/pl

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.