Kierunki

Polska wprowadza kontrole graniczne

W Polsce od 2 sierpnia wracają tymczasowe kontrole graniczne. Ma to zapewnić bezpieczeństwo podczas szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży.

Kodeks graniczny Schengen daje państwom możliwość przywrócenia kontroli z powodu jakiegoś ważnego wydarzenia, by podnieść skuteczność działań służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Skorzystano już z tej możliwości podczas Euro 2012 i szczytu klimatycznego odbywającego się w Warszawie w roku 2013.

Na mocy rozporządzenia MSW ustalono 285 miejsc, w których będzie można przekraczać granicę, w tym 260 na granicy lądowej.

Tymczasową kontrolę graniczną przeprowadzą patrole Straży Granicznej, wykorzystując mobilne terminale do kontroli granicznej. Zostaną również użyte pojazdy specjalistyczne tzw. schengenbusy wyposażone w dostęp do baz danych, umożliwiających przeprowadzenie kontroli granicznej poza przejściem granicznym.

W wyznaczonym terminie obowiązuje konieczność okazywania dokumentów oraz poddania się restrykcyjnym kontrolom bezpieczeństwa podczas przekraczania granicy z Polską. Lista krajów, których obywatele są zwolnieni z okazywania wiz, jest dostępna na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Czasowo zawieszono również przepisy umów o małych ruchu granicznym, co oznaczać będzie pewne utrudnienia na granicach z Rosją i Ukrainą.

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Podróże. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic i wydawnictwo Wiedza i Życie. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.