Książki

Polskie nazwy na mapie świata


Właśnie ukazała się ciekawa książka Jarosława Fischbacha „Polskie nazwy geograficzne na mapie świata. Wczoraj i dziś”.


To pozycja, jakiej od kilkudziesięciu lat nie było na naszym rynku wydawniczym. Leksykon zawiera ponad 1 000 polskich nazw geograficznych znajdujących się na wszystkich kontynentach. Nazwy te są dokładnie zlokalizowane, szczegółowo opisane, podana jest ich geneza i historia. Większość z nich przetrwała do dziś, ale nie wszystkie. W publikacji znaleźć można także informacje o nieistniejących już nazwach historycznych. Zniknęły z map z różnych powodów.


„Polskie nazwy geograficzne na mapie świata. Wczoraj i dziś” to kompendium wiedzy, która niezbędna jest uczniom, studentom, a także wszystkim zainteresowanym dziejami Polski, geografią świata, losami naszych rodaków zamieszkałych poza granicami kraju. Bez wątpienia książka znajdzie szerokie grono odbiorców. Szczególnie zainteresowanie publikacja budzi wśród coraz liczniejszej Polonii rozsianej po wszystkich krajach świata. Polskie nazwy na mapach świata uzmysławiają nam rolę jaką odegrali nasi rodacy w historii wielu krajów, jak bardzo przyczynili się do ich poznania i rozwoju.


Najstarsze polskie nazwy geograficzne na mapie świata pojawiły się prawie 400 lat temu, a te najnowsze powstają po dzień dzisiejszy.


O znaczeniu i wartości „Polskich nazw geograficznych na mapie świata. Wczoraj i dziś” świadczą dwie recenzję przygotowane przez znawców tematu Małgorzatę Kwiatkowską – Prezesa Rady Naczelnej Polonii Australijskiej oraz ks. Zdzisława Malczewskiego – Rektora Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii.


Autor publikacji Jarosław Fischbach zaplanował szereg spotkań autorskich promujących „Polskie nazwy geograficzne na mapie świata” zarówno w kraju, jak i w wielu środowiskach polonijnych na świecie.

Książkę można zamówić bezpośrednio u autora pisząc na adres: jaroslaw.fischbach@gmail.com lub u wydawcy www.rozpisani.pl pisząc na adres: agnieszka.sokolowska@pwn.pl lub joanna.zimny@pwn.pl

Jarosław Fischbach – Polskie nazwy geograficzne na mapie świata. Wczoraj i dziś. Wydawnictwo PWN rozpisani.pl, Warszawa 2021, 312 str. Cena 60 zł. Okładka miękka, ISBN 978-83-956318-1-8.


Zobacz video: https://gostynin.info/informacje/polskie-nazwy-geograficzne-na-mapie-swiata-wczoraj-i-dzis-nowa-ksiazka-jaroslawa-fischbacha-video/

Jarosław Fischbach – geograf, podróżnik. Były pracownik Instytutu Geografii Uniwersytetu Łódzkiego, przez ponad 20 lat prowadził Biuro Turystyczne „Tourpol”, były prezes Izby Turystyki Ziemi Łódzkiej. Od lat podróżujący po świecie śladami Polaków, tropiący i opisujący ich losy. Autor książek „Polskim szlakiem przez Amerykę Południową”, „Powałęsajmy się po Polsce” – (przewodnik śladami Lecha Wałęsy), „O jeden ląd za daleko”, współautor przewodnika „Szlakiem Skaldów” oraz „Atlasu Polonii Francuskiej”. Prowadzi stronę www.polskimszlakiem.pl
Wielki fan Skaldów.

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.