Transport

Powroty czarterami

PLL LOT organizuje powroty do domu Polaków zablokowanych za granicą w związku z zakazem transportu do Polski. Powracający zapłacą ryczałtową stawkę, resztę dorzuci rząd.

Po nagłym zamknięciu naszego kraju w nocy z soboty na niedzielę ze względu na zagrożenie epidemią koronawirusa, za granicą znalazło się dziesiątki tysięcy naszych rodaków. Do Polski nie można wrócić liniowymi samolotami, statkami ani koleją. Obywatele Polski i osoby upoważnione mogą powrócić jedynie samochodami lub autokarami.
Turystom, którzy wyjechali na wakacje za pośrednictwem biur podróży firmy te zabezpieczą powrót. Gorzej z tymi, którzy wyjechali indywidualnie. Ci muszą radzić sobie sami.
Pomocną dłoń wyciągnęły do nich polskie władze organizując czartery z najpopularniejszych kierunków wyjazdowych.
Rząd przekazał, że dotąd chęć powrotu do kraju zadeklarowało 12 tysięcy osób.
W ramach operacji #LotDoDomu w niedzielę poleciało 5 samolotów po Polaków, którzy zgłosili chęć powrotu do kraju. Z Londynu przyleciał pierwszy czarter LOT-u z 232 powracającymi Polakami. Kolejne wyleciały już lub wkrótce wylecą do USA, Wielkiej Brytanii, do Kanady, Portugalii i na Sri Lankę. Kolejne samoloty polecą po polskich obywateli do Irlandii, na Cypr i na Maltę. Większość rejsów będzie obsługiwana przez największe maszyny we flocie LOT, czyli Dreamlinery.
Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły na 14 dni (od 15 do 28 marca) wszystkie loty międzynarodowe, oraz połączenia krajowe.
Każdy, kto chce skorzystać z możliwości powrotu LOT-owskim czarterem powinien zgłosić się do tego przewoźnika za pośrednictwem strony internetowej. Koszt biletu jest zryczałtowany i wynosi 400 – 800 zł w granicach Europy i 1600 – 2400 zł za przelot dalekiego zasięgu. Pozostałą kwotę dopłaci polski rząd.
Infolinia MSZ +48 22 523 8880
Deklaracja chęci powrotu do kraju: www.lotdodomu.com
Wszyscy powracający do kraju będą poddani 14 dniowej kwarantannie w miejscu zamieszkania.

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.