Książki

Pragnienie podróży


Nowa, interesująca książka Krzysztofa Matysa „Spragnieni podróży” to próba spojrzenia na porażoną kooronawirusem turystykę, poprzez serię rozmów z ludźmi z branży; przewodnikami, pilotami wycieczek, właścicielami biur podróży, podróżnikami, dziennikarzami i blogerami, próba podsumowania minionego roku z pandemią, rozmowa o roli i przyszłości turystyki oraz metod wychodzenia z kryzysu.

We wstępie do książki autor pisze: Dla większości osób niemożność odbywania podróży to po prostu brak dostępności jednego z dóbr konsumpcyjnych. Nie deprecjonuję takiego braku, na dłuższą metę może być uciążliwy a nawet bolesny. Podróże pełnią przecież istotne funkcje. Dają oddech od codziennych trudów i spełniają rolę terapeutyczną, umożliwiając dalsze funkcjonowanie w tym nienajlepszym ze światów.

Krzysztof Matys wydał pod koniec ubiegłego roku książkę „O podróżowaniu”. Ten turystyczny fachowiec od przeszło dwudziestu lat w branży, prowadzący z powodzeniem biuro turystyczne, które wysłało za granicę dziesiątki tysięcy Polaków, zawarł w niej przemyślenia i wiedzę, jakiej nie mają inni. Teraz idzie krok dalej, oddając głos praktykom, stara się zebrać doświadczenia z trwającej już ponad rok pandemii aby przewidzieć co czeka naszą turystykę w niedalekiej przyszłości.

Złożone spektrum rozmówców – pisze autor – stworzyło szansę na szersze spojrzenie na rozległe zjawisko zwane turystyką. Chciałbym, aby lektura tych rozmów pomogła przetrwać czas bez podróży i zainspirowała do jeszcze śmielszego odkrywania świata. Do zobaczenia na turystycznych szlakach.

Myślę, że po tę ciekawą i skłaniającą do refleksji książkę powinni sięgnąć przede wszystkim pracownicy branży, ale także i inni ludzie interesujący się podróżami i perspektywą powrotu do dalszego zwiedzania świata.

Książkę kupić można na: https://sklep.krzysztofmatys.pl/…/Krzysztof-Matys%2C…/67

O autorze: Krzysztof Matys podróżnik, bloger i właściciel biura podróży, z wykształcenia historyk, egiptolog i religioznawca. Turystyką zajął się z przypadku – w trakcie stypendium na Uniwersytecie Kairskim zajmował się oprowadzaniem turystów. Później jako pilot wycieczek pracował w wielu krajach Europy, Azj i Afryki. Od lat zafascynowany jest Gruzją polskim turystom pomaga też odkrywać Armenię i Mołdawię. Poszukuje kierunków nieoczywistych. W 2020 ukazała się jego książka „O podróżówaniu”.

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.