Biura Podróży

Prezes Best Reisen z większością udziałów w firmie

Pod koniec 2019 roku założycielka i prezes Best Reisen, Leila Ben Arfi, odkupiła udziały od swojego egipskiego wspólnika, Grupy Flash Tours. Dzięki transakcji stała się właścicielką 95 proc. udziałów w firmie.

– Best Reisen z każdym rokiem umacnia swoją pozycję na polskim rynku turystycznym. W zeszłym roku znacząco poprawiliśmy wyniki finansowe: przychody wzrosły o 72,58 proc., a zysk operacyjny zwiększył się o 31,31 proc. do 3,1 mln zł – mówi prezes Leila Ben Arfi. – Grupa Flash Tours została udziałowcem Best Reisen w 2012 roku, umowę odkupienia udziałów podpisaliśmy w grudniu 2019 roku, ale już od 2017 roku wspólnik nie ingerował w prowadzenie firmy. Decyzję tę podjęliśmy wspólnie, podpisaliśmy też list intencyjny dotyczący odkupienia przeze mnie udziałów – informuje.

– Choć z pochodzenia jestem Tunezyjką, mieszkam w Polsce od 35 lat. W tym czasie poznałam mentalność Polaków, rozumiem ich turystyczne potrzeby i staram się reagować na bieżąco na zmieniające się trendy. Jako właścicielka prawie 100 proc. udziałów mogę szybko podejmować decyzje, także te dotyczące wprowadzania nowych kierunków do oferty i, co nawet ważniejsze, pozyskiwania partnerów, którzy mogą zaoferować nam atrakcyjny produkt i konkurencyjne ceny – tłumaczy Leila Ben Arfi.

Jednym z nich jest Meeting Point International (MPI), należący do niemieckiej Grupy FTI, będącej czwartym pod względem wielkości przedsiębiorstwem turystycznym w Europie. W 2018 roku MPI obsłużył 4,5 miliona gości z 20 krajów źródłowych.

– Współpraca z Meeting Point International dla Best Reisen oznacza dostęp do hoteli własnych Grupy FTI, do tych kontraktowanych na wyłączność oraz na gwarancji. Dzięki temu nasz produkt jest jeszcze atrakcyjniejszy zarówno pod względem ceny jak i różnorodności – wyjaśnia Leila Ben Arfi.

Z produktowego punktu widzenia partnerstwo z MPI to szansa na rozwój oferty do Egiptu i do kierunków egzotycznych. Te ostatnie są nadal głównym segmentem oferty Best Reisen i odpowiadają za 70,32 proc. przychodów. Obrót z ich sprzedaży zwiększył się w zeszłym roku o 85,96 proc. rok do roku.

Z kolei Egipt jest ważnym kierunkiem dla Meeting Point International – egipski miliarder, Sami Sawiris, jest współwłaścicielem Grupy FTI, do której należy MPI, ale też twórcą i właścicielem kurortu El Gouna (Al Dżuna) nad Morzem Czerwonym. To sprawia, że oferta pobytów w tej miejscowości jest wyjątkowo szeroka i atrakcyjna. Z tych zasobów korzysta też Best Reisen.

W bieżącym roku touroperator nadal będzie rozwijał ofertę do dalekich krajów, która stanowi główny trzon działalności spółki. Duży nacisk zostanie położony na poszerzenie programu do Tajlandii, Ras al-Chajmy i Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a także do nowych kierunków – Omanu, Kataru i na Filipiny w Azji oraz w Dominikanie i Meksyku. Katar pojawi się również w połączeniu z innymi krajami jako kolejna odsłona autorskich programów Best Reisen „Luksusowe Duety” oraz „Luksusowe Trio”. Z kolei program do Dubaju został już uatrakcyjniony o dodatkowe usługi – Best Reisen jako jedyny touroperator w Polsce rozdaje za darmo bilety wstępu do kompleksu parków tematycznych Dubai Parks Resorts, wkrótce w sprzedaży pojawią się pakiety obejmujące bilety wstępu na wystawę światową Expo 2020.

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Harpers Bazaar. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic. Laureatka Nagrody Magellana. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.