Transport

Przeczytaj, ale nie polecisz. Rozpoczyna się kwarantanna

Polska zamyka granice dla cudzoziemców, a my nie polecimy donikąd samolotem, ani nie pojedziemy pociągiem. Rozpoczyna się Kwarantanna!

Polska zamyka granice dla cudzoziemców, a my nie polecimy donikąd samolotem, ani nie pojedziemy pociągiem. Rozpoczyna się Kwarantanna!

Od dzisiaj, od północy Polska zamyka granice dla cudzoziemców, a wracający Polacy będą objęci obowiązkową, dwutygodniową kwarantanną. Kwarantanny nie będą objęte osoby z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim i które przekraczają granicę codziennie.  Wśród cudzoziemców, którzy będą mogli przyjeżdżać do naszego kraju są: małżonkowie obywateli polskich, dzieci obywateli polskich, osoby posiadające Kartę Polaka, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

Granice z sąsiadami również zamknięte 

Również nasi sąsiedzi usiłują zmniejszyć skutki epidemii. Granice Ukrainy zostaną zamknięte pozostaną do 29 kwietnia. Granice Słowacji będą mogli przekraczać tylko cudzoziemcy zarejestrowani na pobyt stały lub czasowy. Zamknęły swoją granicę z Polską również Czechy.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje i zaleca

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że najlepszym źródłem wiedzy dotyczącym zagrożenia wirusem SARS-CoV-2 sa Raporty GIS. Obecnie GIS nie zaleca podróżowania do ChinHongkongu oraz Korei PołudniowejWłochIranuJaponii. Oprócz Włoch, w których jest największe ognisko wirusa, przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono we Francji, Hiszpanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Finlandii, Szwecji, Chorwacji i Austrii.

Najbardziej aktualne informacje zebrane przez MSZ znajdują się na stronach internetowych placówek, koncie twitterowym @PolakZaGranica oraz w Informacjach dla podróżujących. Jednocześnie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zachęca wszystkich wyjeżdżających do rejestracji w systemie Odyseusz, który pozwala konsulowi na sprawny kontakt w wypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej.

Samoloty i pociągi zatrzymane

Na czas kwarantanny w Polsce zawieszone zostaną międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Polscy obywatele będą mogli wrócić do kraju samolotami czarterowymi, samochodami osobowymi, busami i autokarami. Jedynie transport cargo będzie działał normalnie.

Poza Wizzair (do odwołania) również Grupa Ryanair (w tym Buzz i Lauda) odwołała wszystkie loty z/do Polski,od godziny 24.00 w sobotę 14 marca do wtorku 31 marca. LOT anuluje rejsy na trasach krajowych, a z dniem 15 marca 2020 roku  wstrzymuje wszystkie połączenia LOT-u wykonywane zarówno z Polski, jak i z Węgier na okres 10 dni. Pasażerowie, którzy posiadają bilety na rejsy odwołane z powodu zamkniętego międzynarodowego ruchu lotniczego w Polsce, mogą bezpłatnie zmienić termin wylotu na podróże w terminie od 28 marca do 19 kwietnia w miarę dostępnych miejsc (zmiany można dokonać tylko na inne połączenie wykonywane przez Polskie Linie Lotnicze LOT).

WHO o koronawirusie

Od 24 stycznia 2020 kwarantanną objęto trzy chińskie  miasta, w tym Wuhan, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2.  Jak podaje WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), około 80 procent zakażonych dochodzi do siebie po chorobie bez konieczności specjalnego leczenia. Ok. jedna na sześć osób, które zachorują na COVID-19, choruje poważnie i ma trudności z oddychaniem. Najbardziej narażone na zakażenie i zachorowanie są osoby starsze, z problemami medycznymi i dodatkowymi schorzeniami, takimi jak wysokie ciśnienie krwi, problemy z sercem lub cukrzyca. Koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, gdy osoba zakażona kaszle lub wydycha powietrze. Oznacza to, że zakażenie może nastąpić poprzez dotknięcie przedmiotów lub powierzchni, a następnie dotknięcie oczu, nosa lub ust. Dlatego ważne jest, aby przebywać w odległości większej niż 1 metr od osoby chorej, a bezpieczniej w odległości 4,5 metra. Jeśli obawiasz się, że mogłeś zarazić się koronawirusem, możesz skorzystać z infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590 lub linii alarmowej najbliższej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Więcej na: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacja-msz-w-zwiazku-z-rozprzestrzenianiem-sie-koronawirusa

Fot.: https://pixabay.com/pl

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.