Kierunki

Czechy: przyjazdy w czasach pandemii

czechy w czasach pandemii


Czechy podały dane statystyczne dotyczące przyjazdów turystycznych i pobytów wakacyjnych w 2020 roku.

Czechy podsumowały sezon turystyczny 2020. Według danych czeskiego Urzędu Statystycznego, w głównym sezonie turystycznym (lipiec – wrzesień) w czeskich hotelach, pensjonatach i na kempingach zakwaterowało się niemal 6 milionów gości. Spędzili oni w obiektach zakwaterowania 17,4 miliona nocy.

Całkowita liczba gości, w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku, spadła o 21 %. Turystów zagranicznych ubyło niemal o 70 %, natomiast liczba krajowych turystów wzrosła o 17 %. Czesi stanowili więc w trzecim kwartale ponad trzy czwarte wszystkich gości w obiektach zbiorowego zakwaterowania w Czechach.
Najliczniej odwiedzanym w trzecim kwartale był Region Południowoczeski. Liczba gości w tym regionie, w porównaniu do ubiegłego roku, wprawdzie spadła, ale wzrosła ilość noclegów. Największy spadek przenocowań odnotowano w Pradze (70%).

We wszystkich regionach Czech nastąpił spadek liczby turystów zagranicznych i wzrost liczby turystów krajowych. Z zagranicy przybywali najczęściej goście z krajów sąsiednich – Niemcy (419 tys.), Polacy (158 tys.), Słowacy (123 tys.) i Austriacy (44 tys.). Listę TOP 5 zamykają turyści z Holandii (43 tys.).

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.