Transport

Qantas powiększa dania, żeby zdobyć serca pasażerów

Australijskie linie lotnicze Qantas w zeszłym sezonie odnotowały rekordowe straty sięgające niemal trzech miliardów dolarów. Ratunku przed bankructwem upatrują jednak nie w cięciu kosztów, a w kuszeniu potencjalnych klientów większymi o 50 procent daniami serwowanymi na pokładzie i wprowadzeniu najnowszych seriali telewizyjnych do oferty wideo podczas lotów międzykontynentalnych dla pasażerów klasy ekonomicznej.

Prezes zarządu linii Qantas Alan Joyce w rozmowie z brytyjskim Guardianem zapowiedział, że australijski przewoźnik będzie oferował większe posiłki niż jakakolwiek inna linia lotnicza na świecie. Serwis ma być również szybszy, a potrawy bardziej wyrafinowane. Qantas liczą, że wydadzą na ten cel o 40 procent więcej, ale w efekcie przyniesie to kompanii zysk. Bez dodatkowych opłat pasażerowie na pokładzie będą mogli wybierać spośród trzech zestawów dań. Ci, którzy dokonają wyboru wcześniej, przez internet, mają do dyspozycji jeszcze więcej opcji. W ramach ograniczania i racjonalizacji kosztów postanowiono wprowadzić chleb nasączony już masłem, zamiast dodawać każdemu pasażerowi masło i margarynę osobno.

Wyjściem naprzeciwko oczekiwaniom klientów Alan Joyce nazywa wprowadzenie do oferty indywidualnego programu rozrywkowego najpopularniejszych seriali telewizyjnych. – Sam mam czas na oglądanie telewizji jedynie podczas długich lotów. W ten sposób obejrzałem ostatni sezon House of Cards – żartuje prezes linii Qantas.

Nowe zasady ekonomiczne wejdą w życie w liniach Qantas pod koniec listopada.

O autorze

Sergiusz Pinkwart

Dziennikarz, podróżnik, pisarz. Z wykształcenia muzyk klasyczny. Przez 15 lat był szefem działów zagranicznych w magazynach Viva!, Gala i miesięczniku PANI. Autor ponad 20 książek i przewodników m.in. dla National Geographic. Laureat Nagrody Magellana. Komentator tematyki turystycznej w radiu i TV.