Transport

Qatar Airways uziemia Airbusy A380

Qatar Airways to jedna z niewielu linii lotniczych na świecie, która nie przestała latać przez cały okres trwania pandemii Covid-19. Linia wykorzystuje pełną flotę 30 samolotów Boeing 787 i 49 samolotów Airbus A350 po uziemieniu swojej floty 10 samolotów Airbus A380 ze względów środowiskowych i handlowych.

Ze względu na wpływ Covid-19 na podróże, Qatar Airways podjęło decyzję o uziemieniu swojej floty Airbusów A380, ponieważ eksploatacja tak dużych samolotów na obecnym rynku nie jest uzasadniona komercyjnie czy środowiskowo. Na najważniejsze strategicznie trasy dalekiego zasięgu do obu Ameryk, Europy oraz Azji i Pacyfiku Qatar Airways będzie wspierane przez flotę samolotów A350.

Dyrektor generalny Qatar Airways, Akbar Al Baker powiedział: „
„Poważnie traktujemy nasze obowiązki związane z ochroną środowiska, a zrównoważony rozwój jest głównym elementem naszego planowania biznesowego w całej grupie, dlatego średni wiek naszej floty nie przekracza pięciu lat i jest jednym z najmłodszych na świecie. Dzięki temu jesteśmy jedną z niewielu globalnych linii lotniczych, które nigdy nie przestały działać podczas tego kryzysu, przewożąc ponad dwa miliony pasażerów. Nasza oferta flotowa umożliwiła nam kontynuowanie obsługi tras przez cały czas trwania kryzysu

Nie wznowimy lotów z użyciem floty A380 do czasu powrotu popytu do odpowiedniego poziomu. Po dokładnym przestudiowaniu wskaźników wpływu na środowisko latanie tak dużym samolotem z niskim współczynnikiem obciążenia nie spełnia naszych zobowiązań w zakresie ochrony środowiska ani nie ma sensu komercyjnego”.

Podczas rejsów na trasach z Doha do Londynu, Kantonu, Frankfurtu, Paryża, Melbourne, Sydney, Toronto i Nowego Jorku porównano osiągi A380 z A350. Przewoźnik stwierdził, że samolot A350 zaoszczędził co najmniej 16 ton dwutlenku węgla na block hours w porównaniu z A380.

Na początku lipca linie Qatar Airways ponownie uruchomiły na całym świecie 11 kierunków: Bali-Denpasar, Bejrut, Belgrad, Berlin, Boston, Edynburg, Larnakę, Los Angeles, Pragę, Waszyngton i Zagrzeb, a do końca lipca jego sieć powiększy się do ponad 450 lotów tygodniowo do ponad 70 miejsc na całym świecie.

Qatar Airways ulepszył swoje pokładowe środki bezpieczeństwa dla pasażerów i personelu pokładowego. Linia wprowadziła środki ochrony indywidualnej (PPE) dla personelu pokładowego, w tym rękawice, maski na twarz, okulary ochronne i nowy fartuch ochronny zakładany na mundury. Wprowadzono także zmodyfikowaną obsługę, ograniczającą interakcje między pasażerami a załogą podczas lotu.

Wszyscy pasażerowie linii Qatar Airways na pokładzie otrzymują teraz bezpłatny zestaw ochronny. Znajdą w nim chirurgiczną maskę twarzową jednorazowego użytku, jednorazowe rękawiczki oraz żel do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu.

Linia pozwala też na nieograniczone zmiany dat, a pasażerowie mogą zmieniać miejsce docelowe tak często, jak potrzebują, jeśli znajduje się ono w promieniu 5000 mil od pierwotnego miejsca docelowego. Linie lotnicze nie naliczają żadnych różnic w taryfach na podróże, które zakończą się przed 31 grudnia 2020 r. Wszystkie bilety zarezerwowane na podróż do 31 grudnia 2020 roku będą ważne przez dwa lata od daty wystawienia. Pełne warunki i regulamin można znaleźć na stronie www.qatarairways.com/RelyOnUs.

Zdjęcie: Pixabay

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.