Biura Podróży

Ranking kierunków na 2019 – dokąd pojadą turyści?

Tripadvisor przygotował ranking prezentujący zyskujące popularność kierunki podróży, które będą na topie w nadchodzącym roku.

Ishigaki, Japonia

Niebieskie wody i białe, piaszczyste plaże okalające Ishigaki sprawiły, że kierunek ten trafił na pierwsze miejsce w rankingu Tripadvisera. Ishigaki to nie tylko plaża. Trzeba koniecznie przejechać się łodzią o szklanym dnie, co pozwala podziwiać rafy koralowe i tropikalne ryby. Warto wybrać się na punkt widokowy Tamatorizaki z którego rozciąga się piękna panorama wybrzeża.

Kapaa, Hawaje

Kapaa, w języku hawajskim oznacza „twardy”. To niewielkie miasto położone u stóp góry Nounou (Śpiący Olbrzym) na wyspie Kauai chętnie gości turystów w licznych hotelach, centrach handlowych i restauracjach. Popularnym miejscem jest wioska handlowa Kinipopo, w której można znaleźć nietuzinkowe restauracje i sklepiki z pamiątkami. Kupując produkty, zwróć uwagę na logo „Kauai Made”, znajdujące się na wyrobach wykonanych z tradycyjnych materiałów przez lokalnych rzemieślników. W Kappa można także uprawiać sporty wodne, w tym jazdę na nartach wodnych i kajakarstwo.Turyści podziwiają także hinduski klasztor ze świątynią i pięknym, pełnym kwiatów i egzotycznych drzew ogrodem,

Nairobi, Kenia 

Nazywane afrykańską stolicą safari Nairobi to energetyczne, nowoczesne miasto, które wprowadzi nas w świat dzikiej przyrody i odsłoni tajniki bogatego życia nocnego. Tętniące życiem kluby taneczne, mnóstwo sklepów i głośnych bazarów, a także kuszące podniebienie restauracje — to wszystko znajdziemy w mieście, które wzięło swoją nazwę od wodopoju zwanego tak dawniej przez Masajów. Do najważniejszych atrakcji zaliczyć można Muzeum Karen Blixen, Centrum Żyraf i czarne nosorożce z Narodowego Parku w Nairobi. Zwarte centrum miasta można zwiedzaćna piechotę.

Halifax, Nowa Szkocja, Kanada

Halifax najlepiej zwiedzać pieszo. Warto odwiedzićpiękne Ogrody Miejskie, Marynistyczne muzeum Atlantyku i poznaćbogatą historię miasta. Rozległywidok na miasto rozciąga się z XVIII-wiecznej cytadeli (Fort George), która jestjednym z narodowych miejsc historycznych Kanady. Na zakończenie dnia warto jestwejśćdo któregokolwiek ze znakomitych barów i restauracji, by posłuchać na żywo muzyki.

Gdańsk, Polska

Gdańsk jest jednym z najładniejszych polskich miast. To położone nad Morzem Bałtyckim miasto odegrało ważną rolę w historii, szczególnie w XX wieku. W 1939 roku był to jeden z punktów zapalnych II wojny światowej, a później, w 1980 roku, stał się miejscem narodzin ruchu robotniczego Solidarność, który przyczynił się do zakończenia dominacji komunistycznej w Europie Wschodniej. Szczególnie piękne jest gdańskie Stare Miasto, które po zniszczeniach z okresu II wojny światowej zostało pieczołowicie zrekonstruowane do wyglądu z czasów Ligi Hanzeatyckiej. W XIV-wiecznym ratuszu miejskim mieści się muzeum historyczne. Dumą miasta jest Bazylika Mariacka, ogromny, monumentalny kościół, największa gotycka świątynia w Polsce. Warto zwiedzić ciekawe Muzeum II Wojny Światowej.

San Jose, Kostaryka

Dynamiczna, pełna wiktoriańskich rezydencji, hałaśliwa i ruchliwa stolica Kostaryki została zbudowana dzięki funduszom pochodzącym z handlu kawą. Plantacje „złotego ziarna” do dziś otaczają miasto. Na targu Mercado Central można spróbować świeżo palonej miejscowej kawy. Warto też obejrzeć prawdziwy kruszec w Muzeum Złota. W wielu odnowionych budynkach mieszczą się obecnie stylowe hotele. El Pueblo jest wzorowane na hiszpańskich miasteczkach. To popularny cel wielu turystów i centrum życia nocnego. Nie można tu także przeoczyć eleganckiego Teatru Narodowego, pochodzącego z 1897 roku.

Ryga, Łotwa

W łotewskiej stolicy mieszają się wpływy z różnych krajów, które w historii okupowały Łotwę z dumną tradycją łotewską. Po uzyskaniu niepodległości w 1991 r., centrum Art Nouveau w Rydze zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stare Miasto w Rydze z licznymi barami i restauracjami można zwiedzać na piechotę.

Rovinj, Chorwacja

Piękne, zabytkowe miasteczko na malowniczym wybrzeżu Adriatyku z uroczym, klimatycznym Starym Miastem i górujący ponad panoramą miasteczka katedrą św. Eufemii.

Nerja, Hiszpania

Urocze śródziemnomorskie miasteczko z promenadą wysadzaną palmami zatłoczoną turystami, kończącą się „Balcon de Europa” – punktem widokowym na wybrzeże i leżącą poniżej plażą. Na prawo od Balkonu Europy stoi skromny kościół Zbawiciela (El Salvador) z ciekawymi rzeźbami. Warto wybrać się na wycieczkę do malowniczego kanionu rzeki Rio Chillar.

Casablanca, Maroko

Dzisiaj Casablanca to duże nowoczesne miasto, ale ta dawna siedziba francuskich kolonistów nadal owiana jest znaną nam dobrze z filmu romantyczną aurą, szczególnie odczuwalną w medynie, czyli najstarszej części miasta. Casa (jak mówią o niej mieszkańcy) nie jest zbytnio nastawiona na turystów, ale to najbardziej kosmopolityczne miasto Maroka, którego klimat przywodzi na myśl miasta zachodnie. Koniecznie trzeba odwiedzić meczet Hassana II i dzielnicę Medina oraz przespacerować się po nadmorskim bulwarze Corniche ze wspaniałym widokiem na Atlantyk.

Fot.: Grzegorz Micuła

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.