Wydarzenia w Turystyce

Rękawka

W pierwszy wtorek po świętach wielkanocnych na tradycyjne Święto Rękawki przy Kopcu Kraka przybywa wielu mieszkańców Krakowa i przyjezdnych.

Święto rozpoczyna się prezentacją przybyłych drużyn rycerskich, a kończy tryzną – rekonstrukcją słowiańskiego pochówku i rycerskimi igrzyskami. Wokół kopca płoną ogniska, tłum krąży wśród wojów i stoisk z różnymi różnościami podziwiając przy okazji piękny widok na dawne królewskie miasto. Po przejściu kładką na drugą stronę ulicy można do woli szaleć na karuzelach.
Wielowiekowa tradycja
Co najmniej od XVII wieku ze szczytu kopca w czas odpustu (we wtorek, będący kiedyś również dniem świątecznym) zamożni krakowianie zrzucali owoce, słodycze i pieniądze, zaś biedni, żacy i dzieci zbierali je u podnóża. Do połowy XIX w. Rękawka odbywała się na samym kopcu Krakusa, później przeniosła się na górę św. Benedykta w północnej części wzgórza Lasoty. W okresie zaboru austriackiego obchodów zakazano. Zamknięto też dojście na kopiec.
Zabawa przy kopcu była obrzędem przypominającym stypę pogrzebową i wiązała się z pogańskim świętem wiosny i zwyczajem oddawania czci zmarłym przodkom (prasłowiańskie słowo związane z pochówkiem: rakev, rakva). Palono ognie i raczono się jadłem. Dziś Rękawka, to odpust związany z patronem kościoła, św. Benedyktem (tradycja podaje też, że ziemię na kopiec noszono w rękawach i stąd wzięła się nazwa „Rękawka”). Od 2001 roku Rękawkę organizuje Dom Kultury „Podgórze”. Pod kopcem można zobaczyć jak wyglądało życie we wczesnośredniowiecznych osadach, rzemiosło, uzbrojenie i stroje. Można spróbować potraw gotowanych według przepisów naszych przodków i zobaczyć, jak wtedy wyglądały potyczki zbrojne.

Zdjęcia: Grzegorz Micuła

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.