Punkt Widzenia

Rośnie zainteresowanie podróżami


Chęć podróżowania w 2021 roku deklaruje na świecie więcej osób niż w roku 2020. Niemiecka Centrala Turystyki (DZT) opracowała analizę na podstawie najnowszych badań IPK International dotyczących wpływu Covid-19 na turystykę międzynarodową i rozwój nastrojów konsumentów.


Deklaracja zamiaru wyjazdu za granicę wzrosła we wszystkich badanych krajach z 50% w maju 2020 r. do 62% w styczniu 2021 r. Zamiar wyjazdu za granicę jest najsilniejszy w Europie – 72%, na drugim miejscu jest Ameryka – 53%., a następnie Azja – 41%.
Na całym świecie zamiary podróżnicze millenialsów, pokolenia X oraz osób w grupie o wyższych dochodach i wykształconych są wyraźniejsze niż wśród osób z wyżu demograficznego (grupa w wieku 55+).

Perspektywy dla Niemiec
Na początku 2021 roku Niemcy, jako cel turystyczny zajmowały drugie miejsce w światowym rankingu kierunków podróży: do Niemiec w tym roku zamierza przyjechać 24% ankietowanych z 18 ważnych rynków źródłowych. Na pierwszym miejscu uplasowała się Hiszpania, następnie Niemcy, Włochy, Francja i Stany Zjednoczone.
Magnesem turystycznym numer 1 w Niemczech, także w czasie pandemii, są miasta. Turystyka miejska otrzymała 50% wynik w ankiecie dotyczącej zamiarów podróżniczych na rok 2021. Na drugim miejscu znalazł się wypoczynek na łonie natury, na wsi i w górach (41 procent).
Natomiast 34% ankietowanych deklaruje wyjazd do kurortów / wakacje na plaży.
Według opracowania European Travel Commission (ETC) na podstawie badania dotyczącego sentymentu do podróżowania, entuzjaści „city life” byli pod względem ilościowym największą grupą, która chciałaby odbyć podróż w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.
79% ankietowanych chciałoby podróżować samolotem, 38% własnym samochodem, 12% pociągiem, a 7% autobusem. Szczególnie korzystne dla Niemiec może okazać się centralne położenie w Europie: 52% turystów zainteresowanych Niemcami chce latać, 45% chce skorzystać z samochodu, 19% z pociągu, a 9% z autobusu.

City Break, spędź ciekawie weekend w Polsce.


„Europa jest i pozostanie najważniejszym regionem dla niemieckiej turystyki przyjazdowej. Wysoka skłonność do wyjazdów za granicę obecna na kontynencie oraz szeroka oferta turystyczna obejmująca miasta, kulturę, naturalne krajobrazy i turystykę aktywną sprawiają, że Niemcy zajmują silną pozycję w rankingu kierunków podróży. Widzimy dobre perspektywy dla ożywienia niemieckiej turystyki przyjazdowej – mówi Petra Hedorfer, prezes zarządu DZT.

Decyzja o podróżowaniu i planowanie na 2021
Według najnowszych badań IPK International, pandemia Covid-19 będzie nadal kształtować zachowania podróżnicze w turystyce międzynarodowej w 2021 roku. „Zdrowie i bezpieczeństwo” jest zdecydowanie najwyższym priorytetem dla Europejczyków. Intencje podróżnych wskazują na znaczny wzrost popytu w szczycie sezonu między majem a październikiem. Ponad 80% zadeklarowało chęć podróżowania w tym oknie czasowym. To stwierdzenie potwierdza nastroje, które monitoruje ETC, a które dotyczą podróży krajowych i wewnątrzeuropejskich. Według badania ze stycznia 2021 r. 54% Europejczyków chce podróżować w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, w porównaniu z 52% w grudniowym badaniu i 49% w listopadzie.

Fot.: Frankfurt nad Menem/DZT

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.