Kierunki

Skąd pochodził Święty Mikołaj?

Czy jest wśród nas osoba, która będąc dzieckiem nie adresowała koperty do Laponii z nadzieją na otrzymanie prezentu od Świętego Mikołaja? Zapewne nie. Jednak jak się okazuje, świąteczny ulubieniec wszystkich dzieci nie jest jedynie wytworem ludzkiej wyobraźni, a jego historia zaczyna się w mieście Myra w Azji Mniejszej

Dziadek Mróz, Gwiazdor, Saint Nick czy Santa Claus – ta znana postać nosi różne imiona, jednak wygląda podobnie – nosi czerwone ubranie z czapką zakończona białym pomponem oraz posiada długą, białą brodę. Zanim jednak Święty Mikołaj stał się popularnym na całym świecie panem w starszym wieku, swoje prawdziwe życie prowadził w dzisiejszej Turcji.

Wiemy o nim niewiele. Ponoć wywodził się z zamożnej rodziny kupieckiej. Na początku IV wieku został biskupem Miry w Azji Mniejszej. Opowiadano, że podrzucał złoto biednym dziewczętom, żeby miały na posag i nie musiały iść na ulicę, wytrącał katu miecz z ręki i uwalniał skazańców, oraz ratował okręty podczas burzy. Mimo, że biskupem został ponoć przez przypadek jest szczególnym opiekunem księży i mnichów, nigdy nic nie napisał a ma pod swoją opieką literatów. Jest patronem więźniów, panien na wydaniu, żeglarzy i flisaków, piwowarów, młynarzy i notariuszy. Stał się orędownikiem bezdzietnych małżeństw, złodziei, lichwiarzy oraz … tenisistów. Ale ten najbardziej chyba zapracowany święty jest przede wszystkim opiekunem dzieci.

Tureckie korzenie Świętego Mikołaja
Narodził się w mieście Myra, na terenie dzisiejszej Turcji, gdzie wiódł skromne życie biskupa, który w tajemnicy przed wszystkimi obdarowywał biednych. Przeciwstawiał się złu, niesprawiedliwości, czym zyskał sobie sympatię ludzi. Przypisywano mu wiele cudów i liczne zasługi, dzięki czemu po śmierci, która nastąpiła 6 grudnia pomiędzy latami 345 a 352, został patronem żeglarzy, panien na wydaniu, adwokatów, piekarzy, a także podróżników. Niestety zachowało się niewiele dokumentów dotyczących życia Świętego Mikołaja z Myry, o jego życiu dowiadujemy się głównie z opowieści przekazywanych słownie.

Święty Mikołaj współcześnie
Święty Mikołaj pochowany jest we włoskim mieście Bari w tym samym kościele co polska królowa Bona Sforza. Z kamiennego sarkofagu w Myrze wykradli go żeglarze (kupcy?) z Bari.
Legenda Świętego Mikołaja odżyła na nowo w XX wieku w Stanach Zjednoczonych, do czego przyczynił się producent Coca coli, który zatrudnił go do promocji tego napoju. Równocześnie w Finlandii, a dokładniej w Laponii, pewien dziennikarz uczynił z Mikołaja bohatera radiowej audycji. W rezultacie, ten przemiły starszy pan stał się tak popularny, że koło Rovaniemi powstała Wioska Świętego Mikołaja. Po dzisiejszy dzień jest on symbolem Świąt Bożego Narodzenia w wielu krajach.

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.