Wydarzenia w Turystyce

Ślizgawki warszawskie

W Warszawie w sezonie 2018/2019 uruchomionych zostanie 16 miejskich lodowisk. Niektóre są płatne, inne darmowe. Większość już działa, kolejne zostaną otwarte najpóźniej w drugiej połowie grudnia.

Otwarte są już lodowiska na Targówku (przy ul. Łabiszyńskiej 20), na Mokotowie (Tor Łyżwiarski „Stegny” przy ul. Inspektowej 1), na Woli (przy ul. Górczewskiej 69/73), w Wawrze (przy ul. V Poprzecznej 22), przed Pałacem Kultury i Nauki, w Wilanowie (przy ul. Gubinowskiej 28/30), na Ochocie (przy ul. Rokosowskiej 10), na Bemowie (przy ul. Obrońców Tobruku 40) i na Białołęce (przy ul. Strumykowej 21).

Bezpłatne lodowisko na Pradze-Południe (przy al. Stanów Zjednoczonych 24) ma zostać otwarte 6 grudnia, ta na Rynku Starego Miasta została otwarta przez Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego 8 grudnia, a ślizgawki w Wesołej (przy ul. Arii Krajowej 72), na Woli ( przy Urzędzie Dzielnicy Wola), w Ursusie (przy ul. Keniga 20 i przy ul. Sosnkowskiego 10) zostaną otwarte w drugiej połowie grudnia. W pierwszej połowie grudnia ma też działać płatna ślizgawka na Żoliborzu (przy ul. Potockiej 1).

Więcej na: http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/zaczynamy-sezon-y-wiarski

W dawnej Warszawie za najwytworniejszą uchodziła ślizgawka w Dolinie Szwajcarskiej przy ulicy Pięknej.  Cytując za Jadwigą Waydel-Dmochowską, Dawna Warszawa, Warszawa 1958:

„Jechało się do doliny najczęściej sankami – zwykle jednokonnymi – na trzy osoby tramwaj się nie opłacał. (…) Stajemy na miejscu, wykupujemy bilet wejścia i po drewnianym pomoście zmierzamy do silnie ogrzanej i brzydko pachnącej szatni, gdzie się zostawia okrycia i nakłada łyżwy: turfy o nosach zakręconych ku górze jak pantofle tureckie albo ostro ścięte halifaxy. But sznurowany był nieodzowny: noga w kostce musiała być bardzo mocno skrępowana. Już w łyżwach schodziło się na lód świetnie u łyżwiarzy utrzymany. Kilka razy dziennie zmiatano śnieg, a nocą polewano plac wodą. (…) Dźwięki orkiestry – zimą w muszli grywała orkiestra wojskowa na instrumentach dętych, taniec na lodzie, jeśli nie walc dostępny tylko największym mistrzom, to w każdym razie pas des patineurs albo długie węże śmiało prowadzone przez wytrawnych łyżwiarzy – to niemal lepsze niż bal.” (http://www.ekartkazwarszawy.pl/kartka/najwytworniejsze-lodowisko/).

Fot.: http://sportowa.warszawa.pl/

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.