Kierunki

Słowacja: preszowski region na dwóch kółkach – trasa EuroVelo 11

Region atrakcyjny turystycznie przez cały rok i mnóstwo wrażeń czekających na wszystkich odwiedzających. Tak najprościej można scharakteryzować Preszowski Kraj (jedna z ośmiu administracyjnych części Słowacji), którego ozdobą od zachodu są najmniejsze wysokie góry naszego kontynentu (Tatry), a od wschodu puszcza bukowa.

Cały obszar jest poprzecinany siecią ścieżek rowerowych, łączących ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne. Królową wszystkich tras jest niewątpliwie EuroVelo 11, wiodąca przez całą wschodnią Słowację, z północy na południe. Warto podkreślić, że w preszowskim regionie trasa przebiega w pobliżu atrakcji przyrodniczych i zabytków. Jakich? 

Zamek Pławiec – Hrad Plaveč, Fot. KOCR SVS

W pobliżu trasy EuroVelo 11 znajduje się wiele zamków, które można podziwiać w trakcie podróży na dwóch kółkach albo nawet je odwiedzić, np. zamki Pławiec (Hrad Plaveč) i Szarysz (Hrad Šariš) są dostępne dla rowerzystów. Na zamku Pławiec od wielu lat trwają kompleksowe prace remontowe. Z dawnych czasów zachowały się tylko pozostałości południowo-wschodnich ścian z okrągłą basztą i fragmenty murów dawnej części mieszkalnej.  Z najwyżej położonego miejsca ruin rozpościera się urzekający widok na dolinę Popradu i zamek Lubowelski (Hrad Ľubovňa). Nieco bardziej rozbudowaną infrastrukturę oferuje kolejna z udostępnionych dla rowerzystów twierdz – zamek Szarysz, który zalicza się do największych średniowiecznych kompleksów zamkowych na Słowacji. Zanim jednak do niego dotrzesz, na pewno zaintryguje cię wyjątkowy most na rzece Torysa. Kładka w miasteczku Wielki Szarysz (Veľký Šariš) została zbudowana w duchu dawnej epoki. Najciekawszym jej elementem są 14-metrowe kamienne filary w kształcie wież zamkowych. Jeśli lubisz podziwiać widoki z lotu ptaka, odwiedź podczas wyprawy rowerowej wieżę widokową na Czarnej Kopie, wznoszącą się nad wsią Krásna Lúka w paśmie Gór Lewockich. Kolejne pamiątkowe zdjęcie możesz pstryknąć z wieży widokowej Balažka nad miastem Lipany. Ze wzniesienia można zobaczyć między innymi kolejny zamek, tym razem jest to zamek Kamenica.

Zamek Szarysz – Hrad Šariš, Fot. KOCR SVS

Trasa EuroVelo 11 oferuje jednak znacznie więcej niż tylko romantyczne ruiny i ładne widoki. Już teraz zaplanuj wycieczkę rowerową z Mniszka nad Popradem przez Muszynę do Preszowa na stronie www.eurovelo11.sk/pl

Wieża widokowa Balažka, Fot. KOCR SVS

Projekt „Nowy Produkt Turystyczny – część  transeuropejskiej trasy rowerowej EuroVelo 11 Prešov – Muszyna – Mníšek nad Popradom“  numer projektu PLSK.01.01.00-12-0111/17  jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014 – 2020. 

O autorze

Grzegorz Skrzypak

Dziennikarz i producent telewizyjny pracujący przez lata najpierw w TVN, a potem w TVP. Od ponad 10 lat jest współwłaścicielem firmy medialno-producenckiej oraz współautorem i producentem podróżniczego programu telewizyjnego „Turystyczna Jazda”, który jest emitowany w TVP Kraków, TVP 3 (16 regionalnych ośrodków TVP) i TVP Polonia.