Kierunki

Słowacja: sezonowa linia autobusowa blisko granicy z Polską

W sobotę, 3 lipca br. rusza sezonowa linia autobusowa w słowackim regionie Górny Zemplin, która jest dopasowana do polsko-słowackiego połączenia kolejowego Sanok-Medzilaborce.

Miniskansen Medzilaborce, Fot. KOCR SVS

Województwo preszowskie (po słowacku Kraj preszowski – jedna z ośmiu administracyjnych części Słowacji) – znów stanie się bardziej dostępne dla turystów z Polski. Regionalna organizacja turystyczna (Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska – KOCR we współpracy z przewoźnikiem SAD Humenné, a. s., OZ Vranov n/T) uruchamia latem – również z myślą o Polakach – sezonową linię autobusową między Medzilaborcami a Svidnikiem (oba miasta położone są w północno-wschodniej Słowacji). Turystyczny autokar „Horný Zemplin”, czyli „Górny Zemplin” będzie kursował w soboty i niedziele od 1 lipca do 19 września 2021 r. Ten sezonowy autobus został bezpośrednio dopasowany do polsko-słowackiego połączenia kolejowego Sanok – Łupków – Medzilaborce, które realizuje Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. Zatem polscy turyści mogą rozpocząć swoją podróż na Słowację w Sanoku (o godz. 8:34), a potem – po niespełna 1 godz. i 50 min. – przesiądą się z pociągu do autobusu, jadącego w kierunku Svidnika. Dzięki temu będą mieli okazję latem poznawać historię, sztukę, kulturę i architekturę północno-wschodniej Słowacji. Podczas takiej wycieczki mogą obejrzeć unikatowe zabytki północno-wschodniej części preszowskiego regionu, który jest znany z bogactwa kulturowego. Z miasta Medzilaborce autobus odjeżdża w podanych dniach o godz. 10:35. Obowiązuje jednolita cena za przejazd w kwocie 3 EUR za osobę. Samorządowy Kraj Preszowski zapewnia też transport powrotny na trasie Svidnik – Medzilaborce, tak aby podróżni zdążyli na pociąg Medzilaborce – Łupków – Sanok, odjeżdżający o godz. 17:48.

Muzeum Driečna, Fot. KOCR SVS

– Nie tylko Słowacy, lecz również polscy goście z województwa podkarpackiego i z innych części Polski mogą latem lepiej poznać region Górnego Zemplina, który jest znany z bogactwa przyrody i zabytków kultury. Linia autobusowa jest kontynuacją ubiegłorocznego projektu pilotażowego. W tym roku będzie jeszcze atrakcyjniejsza dla podróżnych, ponieważ odwiedzający będą mieli do dyspozycji profesjonalnego przewodnika, który oprowadzi ich po wszystkich atrakcjach – zdradza Martin Janoško, dyrektor wykonawczy regionalnej organizacji turystycznej – KOCR Severovýchod Slovenska.

W porównaniu z ubiegłym rokiem trasa autobusu została nieco zmodyfikowana.

Eksponaty Muzeum Driečna, Fot. KOCR SVS

W regionie znajduje się wiele drewnianych cerkwi, z których część figuruje na liście UNESCO. W trakcie jednego przejazdu zainteresowani odwiedzą Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy’ego Warhola, Monaster w Krásnym Brodzie, kilka drewnianych cerkwi, a także Muzeum Wojskowe w Svidníku – wyjaśnia dyrektor Janoško.

Muzeum Driečna, Fot. KOCR SVS

Turyści z zagranicy – w tym z Polski –  mogą skorzystać także z noclegów w okolicy Svidnika i skorzystać z kompleksowych 2- i 3-dniowych pakietów turystycznych. Warto zobaczyć choćby pole bitwy na Przełęczy Dukielskiej, odwiedzić wodny świat w Svidniku czy Dolinę Śmierci. Cały program jest dostępny na stronie www.severovychod.sk.

O autorze

Wojciech Lubiński

Dziennikarz i producent telewizyjny. Były pracownik „Gazety Wyborczej”, "Super Expressu" i „Przeglądu Sportowego”. Współpracował także z innymi ogólnopolskimi tytułami prasowymi oraz z Programem III Polskiego Radia. Współtwórca cyklu programów telewizyjnych o tematyce podróżniczej: ”Turystyczna Jazda” i „Zimowa Jazda”, emitowanych w TVP3 i TVP Polonia.