Kierunki

Słowacy będą mieć góry także w Bratysławie

Słowacy to górski naród i żeby nie było wątpliwości, także w stolicy będą mieli góry. Kształt sześciu wzniesień będzie miał nowy kompleks nowoczesnych apartamentowców.

Južna Dolina to nowe osiedle, które powstanie w południowej części Petržalki, prawobrzeżnej dzielnicy Bratysławy. Na ponad pięciohektarowej działce pnące się w górę i opadające budynki ułożą się w krąg, tworząc dziedziniec.

Najniższa z budowli zamknie południową stronę kompleksu, aby słońce docierało nie tylko do wszystkich pozostałych mieszkań, ale także na zielone podwórko. Będzie ono nawiązywać do tatrzańskich dolin.

Poza drzewami znajdzie się tu staw, kwietna łąka oraz tereny trawiaste. Dużo miejsca do piknikowania, zabawy, rekreacji, a nawet podpatrywania natury.

Przestrzenność całego założenia mają także podkreślać same mieszkania. Wspinają się tarasowo, a dach sąsiadów z dołu jest tarasem tych mieszkających nad nimi. Poza tym fasada będzie całkowicie przeszklona, wprowadzając do środka mnóstwo słońca.

Projekt przygotowało duńskie biuro architektoniczne EFFEKT.

 

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Podróże. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic i wydawnictwo Wiedza i Życie. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.