Kierunki

Słowenia. Idealne miejsce na rodzinne wakacje

Bajkowy charakter Słowenii zapewnia bogata przyroda i zróżnicowane krajobrazy. To zdrowa, zielona i bezpieczna kraina będąca doskonałym wyborem na rodzinne wakacje.

Wspólny czas z najbliższymi można tu spędzać na wiele sposobów: wodne szaleństwa gwarantują wspaniałe parki termalne, a tajemnicze miasteczka i naturalne skarby czekają, by je odkrywać.

Wakacje na łonie natury
Czy jest coś piękniejszego niż budzenie się przy akompaniamencie śpiewu ptaków? Można się o tym przekonać odwiedzając liczne słoweńskie kempingi, szczególnie te pięciogwiazdkowe. Specjalnie zaaranżowana przestrzeń zapewni wspaniały relaks dla osób podróżujących z przyczepami kempingowymi lub kamperami. Na spragnionych luksusu czekają natomiast cieszące się rosnącą popularnością glampingi, które często są tworzone w zgodzie z lokalnymi tradycjami. Kolejnym przyjemnym doświadczeniem w gronie rodziny może być pobyt gospodarstwie turystycznym, gdzie dzieci mogą poznać życie na farmie wśród zwierząt.

Rodzinne aktywności
Słowenia jest doskonałym wyborem dla amatorów pieszych wycieczek. W kraju jest ponad 10 000 dobrze utrzymanych i oznakowanych szlaków turystycznych, odpowiednich także na rodzinne wycieczki. Warto również odkrywać Słowenię na rowerze. Niezależnie od tego czy jesteś zafascynowany przygodami na rowerach górskich, długimi wyprawami czy spokojną rodzinną jazdą po świetnie utrzymanych trasach, każdy znajdzie coś dla siebie. Letnie orzeźwienie zapewniają rzeki, morze i jeziora, gdzie można pływać w naturalnych kąpieliskach lub uprawiać inne sporty wodne. Pełne adrenaliny przeżycia budują ducha rodzinnego zespołu. Kiedy spadnie śnieg, nadchodzi czas na sporty zimowe. Wiele słoweńskich ośrodków narciarskich jest wyjątkowo przyjaznych rodzinom. Oprócz jazdy na nartach, można cieszyć się innymi zimowymi aktywnościami.

Wodne szaleństwo
W największych wodnych parkach termalnych w Słowenii nie brakuje zjeżdżalni i innych atrakcji, gwarantujących wspaniałą zabawę. Największym z nich jest Thermal Riviera w Terme Čatež Spa, o powierzchni ponad 12 000 m². Z kolei do najbardziej ekscytujących atrakcji w Terme Olimia Spa zaliczają się zjeżdzalnie King Cobra and Black Cannon. Na prawdziwych śmiałków czeka Terme 3000 Spa w Morawskich Toplicach, gdzie znajduje się Aqualoop, pierwsza na świecie zjeżdżalnia z 360-stopniowym skrętem pozwalająca na osiągnięcie przyspieszenia większego niż w samochodach wyścigowych. Warto pamiętać o stroju kąpielowym także zimą, ponieważ wówczas zabawa przenosi się do krytych parków wodnych.

Przygody w mieście
Na dziecięcą wyobraźnię, szczególnie w historycznych miasteczkach, działają legendy i opowieści o rycerzach połączone z różnorodnymi zajęciami takimi jak warsztaty czy poszukiwania skarbów. Miasta można odkrywać na rowerze lub z wody. Latem ochłodzenia warto szukać w miejskich basenach. Zaletą miast jest fakt, iż leżą w zachwycającym otoczeniu, a przyroda jest tu na wyciągnięcie ręki. Warto odwiedzić ogrody botaniczne i mini ogrody zoologiczne lub odkryć liczne skarby słoweńskiego dziedzictwa wpisane listę UNESCO.

Baśniowy słoweński świat
W Słowenii jest kilka baśniowych krain, w których można spotkać kultowych bohaterów najpopularniejszych opowieści. Kekec i Kraina Krasnoludów w Kranjskiej Górze, Kraina słoweńskich opowieści ludowych (Bled), Kraina Zlatorog w Bohinj, Szlak Krasnoludów (Krvavec), Kraina Diabłów (Rogla), Kraina Bajek (Gorajte) i Kraina Bajek i Wyobraźni (Podčetrtek) należą do tych najbardziej znanych. Najwięcej bajkowych festiwali odbywa się w grudniu, gdy baśniowe krainy odżywają w wielu miastach; żywe szopki w Jaskini Postojnej i lodowe królestwo (Mojstrana) tworzą magiczny klimat. Atrakcją dla dzieci jest Festiwal Pippi (Velenje), Zamki Króla Matjaža (Črna), Mini Letni Festiwal w Lublanie i festiwale Bo fejst w Bohinj.

Więcej na: https://www.visitslovenia.pl

Fot.: www.slovenia.info

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.