Wydarzenia

Sputnik nad Polską wystartował

sputnik

Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską już po raz 15 zagości w warszawskich kinach. Jakie filmy zobaczymy podczas tegorocznego przeglądu?

Sputnik nad Polską – 15. Festiwal Filmów Rosyjskich wystartował! Pierwsze pokazy rozpoczną się o godzinie 17:00 w Kinie Luna. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć aż 3 filmy konkursowe, a także 2 pokazy poprzednich edycji Sputnika, w tym zeszłorocznego zdobywcę serc publiczności: film pt. „Wierność” Niginy Sajfułłajewej. Na uroczystym otwarciu zostanie pokazany konkursowy film A. Fiedorczenko „Ostatnia “słodka Bułgaria””, który zostanie wyświetlony także 25 listopada do Kina Luna.

Rok 2021 upływa pod znakiem kosmicznych rocznic – 60 lat temu, 12 kwietnia 1961 roku, Jurij Gagarin wystartował w kosmos na statku Wostok 1 z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Był to pierwszy lot człowieka w przestrzeni kosmicznej i trwał dokładnie 108 minut. W tym roku odbywa się okrągła edycja Festiwalu Sputnik, dlatego święto kina rosyjskiego będzie wyjątkowe!

Filmy będą wyświetlane w dniach 18-28.11.2021 w kinach Luna i Iluzjon. Po wersji stacjonarnej, w dniach 1-9.12.2021 zapraszamy na wersję online na www.mojeekino.pl

Oprócz filmów konkursowych zaproponowano rosyjskie filmy zebrane w tematycznych sekcjach. „Ale kosmos”, czyli filmy, których akcja dzieje się w przestrzeni kosmicznej (w tym „Aelita” Jakowa Protazanowa z muzyką na żywo – już w najbliższą niedzielę!), „Debiut. Nowe spojrzenie” – przegląd dzieł wybitnych młodych reżyserów, w tym artystyczny film Uldus Bachtiozinej pt. „Córka rybaka”, „Pewnego razu w Rosji” – Tarantino po rosyjsku to spojrzenie na rosyjskie kino gatunkowe. Z okazji 200. rocznicy urodzin Fiodora Dostojewskiego zostaną pokazane radzieckie ekranizacje jego dzieł, w tym „Idiota” w reżyserii Iwana Pyrjewa. W sobotnie wieczory (20 i 27 listopada) Organizatorzy zapraszają również do Kina Luna na maratony filmowe. Pierwszy festiwalowy sobotni wieczór upłynie pod znakiem komedii romantycznych, a tydzień później na miłośników horrorów czeka „Noc horrorów ze Światosławem Podgajewskim”.

Po seansach w kinie Luna i Iluzjon warto wstąpić do festiwalowego miejsca: kawiarniSkład Butelek. Od 23 do 27 listopada będą tam organizowane koncerty oraz warsztaty. Nie brakuje też aktywności dla najmłodszych. W weekendy będą odbywać się zajęcia warsztatowe w Kinie Luna (wstęp wolny, ale obowiązuje mailowa rezerwacja miejsc) m.in. „Sputnik i reszta” z Planetą Anuka, „Plakat filmowy” ze Sztukarnią.

Aż 16 filmów weźmie udział w Konkursie Filmów Fabularnych tegorocznej edycji Sputnika nad Polską. O tym, kto zdobędzie festiwalowe Grand Prix, zadecyduje jury w składzie: Przewodniczący Jerzy Kapuściński – producent filmowy i telewizyjny; Łukasz M. Maciejewski – autor scenariuszy filmowych i telewizyjnych; Błażej Hrapkowicz – krytyk filmowy.

Na 15. edycji Festiwalu w Konkursie Filmów Dokumentalnych o główną nagrodę zawalczy 10 filmów. Tegorocznych zwycięzców wybierze jury: Przewodniczący Robert Gliński – reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta; Marcin Koszałka – reżyser i operator; Ryszard Jaźwiński – dziennikarz filmowy.

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Harpers Bazaar. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic. Laureatka Nagrody Magellana. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.