Kierunki

St. Michael’s Mount – ozdoba wybrzeża Kornwalii

St. Michael's Mount w Kornwalii.

Kornwalia, najbardziej wysunięte na południowy zachód hrabstwo Anglii, znana jest z dobrej pogody i pięknych widoków. Perłą wybrzeża jest zamek na wyspie pływowej, St. Michael’s Mount.

Podczas gdy miliony turystów zmierzają do Normandii, żeby zobaczyć słynny Mont-Saint-Michel po drugiej stronie Kanału Angielskiego, na bliźniaczej wyspie pływowej u wybrzeży Kornwalii, jest również bardzo ciekawy St Michael’s Mount. Podania głoszą, że to właśnie tu miał się ukazać św. Michał Archanioł. W 1066 roku na wyspę przybyli mnisi z klasztoru Mont-Saint-Michel pod drugiej stronie Kanału Angielskiego. Do wybudowanego przez nich na szczycie góry kościoła zaczęli przyjeżdżać pielgrzymi. Na wyspę mogli dostać się tyko podczas odpływu, a w czasie przypływu dopłynąć łódką.

St. Michael's Mount w Kornwalii. Można do niego przejść po grobli lub dopłynąć łodzią.

St. Michael’s Mount w Kornwalii. Można do niego przejść po grobli lub dopłynąć łodzią.

Zamek wart poświęceń

Dziś łódki przewożące turystów odpływają z nabrzeża w turystycznym miasteczku Marazion. Choć dojazd na sam koniec Półwyspu Kornwalijskiego zajmuje z Londynu aż 5 godzin, to turystów nie brakuje. Poza zamkiem St. Michael’s Mount w okolicy mogą podziwiać strome klify Land’s End czy zamek Króla Artura, a także fantastyczne krajobrazy na szlaku Cornwall Coast Path.

Podobnie jak średniowieczni pielgrzymi, tak i dziś turyści pragnący odwiedzić St. Michael’s Mount muszą stosować się do praw natury. Przed przyjazdem należy więc sprawdzić godziny przypływów i odpływów, żeby wiedzieć kiedy można bezpiecznie przejść na wyspę po liczącej 366 metrów grobli, a kiedy można tam dopłynąć tylko łódką. Przeprawa kosztuje 2 funty za dorosłego i 1 funta za dziecko. Godziny otwarcia zamku oraz godziny przypływów można sprawdzić TUTAJ.

St. Michael's Mount w Kornwalii – widok z murów zamkowych.

Widok z murów zamkowych.

Wizyty Rodziny Królewskiej

W świetnie zachowanych zamkowych komnatach można poznać historię zamku St. Michael’s Mount, związane z nim legendy, a także historię rodziny St Aubyn, do której zamek należał od XVII wieku. Warto zatrzymać się na dłużej na tarasie z zapierającym dech w piersiach widokiem i w XV-wiecznej kaplicy św. Michała. W Bibliotece można podziwiać stare księgi, w Pokoju Map XVI-wieczne mapy, a także dawne kufry podróżne i osobliwości, jak mumia kota.

Są tu również pamiątki związane z Brytyjską Rodziną Królewską – komnata w której zatrzymała się Królowa Wiktoria podczas swojej niezapowiedzianej wizyty w 1846 roku, a także zdjęcia upamiętniające wizytę Królowej Elżbiety oraz Księcia Karola i Camilli w 2013 roku. Zamek został wydzierżawiony rodzinie St Aubyn na 999 lat, a udostępniany jest zwiedzającym we współpracy z brytyjskim National Trust.

Miłośników historii z pewnością zaciekawią najważniejsze bitwy i oblężnia, których przedmiotem była twierdza. W 1193 roku została przejęta podstępem, gdy napastnicy przebrali się za pielgrzymów. A podczas Wojny Dwóch Róż w 1473 roku była oblężona przez pół roku. To także z wieży kościoła na St. Michael’s Mount w 1588 roku nadano pierwszy sygnał ostrzegawczy o przybyciu na wody angielskie hiszpańskiej Wielkiej Armady.

St. Michael's Mount w Kornwalii – ogrody na klifie.

Ogrody na klifie u stóp St. Michael’s Mount w Kornwalii.

Egzotyka na klifie

Koniecznie trzeba również zobaczyć rozpięte na stromych klifach ogrody. Można je podziwiać już z tarasu widokowego na zamku. Roślinność jest przepiękna i egzotyczna, taka na Wyspach Brytyjskich może rosnąć tylko w słonecznej Kornwalii. Rosną tu agawy, aloesy, palmy, kwiaty i pachnące zioła – lawenda, tymianek, rozmaryn. Na wyspie St. Michael’s Mount można wziąć udział w bezpłatnych wycieczkach z przewodnikiem do wioski, w której żyje i pracuje 30 mieszkańców wyspy. A po zwiedzaniu posilić się w restauracji Sail Loft. Serwowane są tu sezonowe przysmaki kuchni kornwalijskiej, świeże ryby i owoce morza oraz miejscowe sery.

Więcej informacji na oficjalnej stronie St. Michael’s Mount.

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Harpers Bazaar. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic. Laureatka Nagrody Magellana. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.