Kierunki

Stary Sącz zmienia herb miejski!

Stary Sącz będzie miał nowy herb. Przedstawia on św. Kingę na błękitnym polu, w habicie klarysek, ze złotą aureolą, z miniaturą klasztoru, który założyła w Starym Sączu i srebrną lilią.

– Święta Kinga jest nieformalną patronką miasta  już od chwili śmierci pod koniec XIII wieku. Ze Starym Sączem jest związana nierozerwalnie. Zmianie była bardzo przychylna komisja heraldyczna, gremium przecież raczej konserwatywne, co jeszcze bardziej utwierdziło nas w przekonaniu, że nasza decyzja jest słuszna – powiedział w rozmowie z TURYSTYKA24 burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek.

Obowiązujący wciąż herb Starego Sącza, z symbolami nawiązującymi do tradycji galicyjskiej, nadano w 1812 roku. Od lat w mieście toczyła się dyskusja na temat jego zmiany. Na początku stycznia tego roku mocą dekretu papieskiego uznano świętą Kingę patronką Starego Sącza.

Dziś, 24 maja odbywa się sesja Rady Miejskiej, w trakcie której powinna zostać przyjęta uchwała o zmianie herbu.

Nowy herb Starego Sącza.

Nowy herb Starego Sącza.

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Podróże. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic i wydawnictwo Wiedza i Życie. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.