Kierunki

Stonehenge – najsłynniejszy zabytek Wielkiej Brytanii

Stonehenge to jeden z najważniejszych zabytków Anglii.

Megalityczny krąg Stonehenge to jeden z najbardziej rozpoznawanych zabytków Wielkiej Brytanii. Gdzie się znajduje i jak wygląda zwiedzanie?

Stonehenge znajduje się w hrabstwie Wiltshire w południowo-zachodniej Anglii, niedaleko Salisbury. Warto się tu wybrać na jednodniową wycieczkę z Londynu. Jedna z najsłynniejszych atrakcji Wielkiej Brytanii to nie tylko słynny kamienny krąg, ale cały kompleks turystyczny. Na początek warto pójść do multimedialnego muzeum. Ekspozycję otwiera filmowa prezentacja na ekranach otaczających widzów dookoła, pokazująca wschód i zachód słońca nad megalitycznym kręgiem. W muzeum znajdują się także zbiory z wykopalisk, świadczące o zaawansowaniu i poziomie życia budowniczych Stonehenge. Jest również multimedialna prezentacja, pokazująca jak zmieniała się budowla przez tysiące lat. Prosto z budynku muzeum można przejść do osady sprzed tysięcy lat, przyjrzeć się, jak mieszkali ówcześni ludzie i jak zaawansowana była ich kultura. A także zobaczyć jaką technologią transportowano bloki skalne na budowę kręgu.

Z muzeum do samego Stonehenge można dojść spacerem, lub dojechać shuttle busem. Początkowy przystanek znajduje się na tyłach głównego budynku, koło muzealnego sklepu. Kamienne boki Stonehenge stoją na rozległej równinie. Pierwsze zetknięcie z historią i tajemnicą sprzed 4500 lat jest nieprawdopodobnym przeżyciem. Bo prawdziwa funkcja Stonehenge nadal jest niewyjaśniona do końca. Największe dyskusje na temat znaczenia budowli rozgorzały po publikacji Stonehenge Decoded autorstwa angielskiego astronoma Geralda Hawkinsa w 1963 roku. Twierdził on, że odnalazł powiązania między pozycją głazów a układem obiektów niebieskich i Słońca. Mógł być to zatem wielki zegar, kalendarz i narzędzie przewidywania zjawisk astronomicznych i przyrodniczych.

Największe kamienie w Stonehenge mają nawet 9 metrów i ważą 25 ton. Były transportowane na duże odległości i ustawione tak, by mogły spełniać funkcję religijną oraz odmierzać czas i wskazywać pory roku. Najprawdopodobniej rola budowli związana była z kultem Księżyca i Słońca. Zewnętrzny kamienny krąg, o średnicy 40 m, składa się z 30 kamieni, zwanych Sarsenami. Wewnątrz niego znajduje się mniejszy pierścień niższych błękitnych kamieni Bluestones. Na trasie zwiedzania są oznaczone miejsca, w których padają promienie wschodzącego słońca podczas przesilenia letniego i zimowego.

W 1986 roku obszar Stonehenge zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO razem z okolicznymi budowlami oraz na Równinie Salisbury. Była ona była uważana za miejsce święte na długo przed zbudowaniem samego Stonehenge, już 10 000 lat temu, a krąg był prawdopodobnie częścią większego kompleksu o znaczeniu rytualnym.

Na miejscu znajduje się duży parking, sklep muzealny oraz restauracja. Na zwiedzanie atrakcji warto zaplanować ok. 3-5 godzin. Więcej informacji i ceny biletów na stronie Stonehenge.

fot: Sergiusz Pinkwart

Stonehenge – jeden z najważniejszych zabytków Anglii.

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Harpers Bazaar. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic. Laureatka Nagrody Magellana. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.