Wydarzenia w Turystyce

Stulecie Bitwy Warszawskiej – koncerty w Warszawie

W tym roku obchodzimy stulecie Bitwy Warszawskiej zwanej  Cudem nad Wisłą. Z tej okazji w nachodzący weekend w Warszawie  będą odbywać się  liczne imprezy upamiętniające to wydarzenie. Wśród nich są trzy koncerty na Balkonie Kiepurowskim Hotelu Bristol i na scenie obok, przygotowane przez  Stołeczną Estradę. 

Wydarzenia kulturalne, w tym koncerty  zawsze przyciągającą do stolicy rzesze turystów z całego kraju i z zagranicy. Tym razem stulecie Bitwy Warszawskiej jest okazją do prezentacji przedwojennego repertuaru muzycznego. Warto przypomnieć, że Bitwa Warszawska,  która miała miejsce od 13 do 25 sierpnia 1920 r. , była najważniejszą batalią wojny polsko-bolszewickiej.

Przedwojenne szlagiery w stulecie Bitwy Warszawskiej

15 sierpnia br., w sobotę, o godz. 16,00 na scenie przed Hotelem Bristol na Krakowskim Przedmieściu i na balkonie Kiepurowskim tego najwspanialszego historycznego hotelu w stolicy, wystąpi Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Jest to zespół prezentujący melodie przedwojennej polskiej rewii i kabaretu. Repertuar Orkiestry jest inspirowany piosenkami i pieśniami z repertuaru m. in. Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga. Warszawska Orkiestra Sentymentalna chętnie prezentuje aranżacje Henryka Warsa i Rostworowskiego, a także wykonania orkiestr Golda, Petersburskiego, Karasińskiego i Kataszka.

Kolejne koncerty na Krakowskim Przedmieściu

Kolejnym wydarzeniem  na balkonie Hotelu Bristol będzie koncert  pt. „Lata 20-te, lata 30-te. Szlagiery przedwojennej Warszawy„. Odbędzie się on także 15 sierpnia o godz. 19,00 na Krakowskim Przedmieściu.  Jak sama nazwa wskazuje, będą na nim zaprezentowane szlagiery przedwojennej Warszawy w reżyserii Marcina Kołaczkowskiego. Podczas koncertu można będzie posłuchać niezapomnianych przebojów autorstwa mistrzów słowa: Mariana Hemara, Ludwika Starskiego, Juliana Tuwima, Andrzeja Własta w klasycznych kompozycjach Jerzego Peterburskiego i Henryka Warsa. Warszawska Orkiestra Sentymentalna wykona m.in. takie przedwojenne hity jak: „Już nie zapomnisz mnie”, „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Ja się boję sama spać”, „Sexappeal” czy „Umówiłem się z nią na dziewiątą”.

Z historycznego balkonu warszawskiego hotelu Bristol zaśpiewają: Artur Gadowski, Maciej Miecznikowski, Aleksandra Borkiewicz, Lala Czaplicka oraz męski zespół wokalny Affabre Concinui. Artystom będzie towarzyszyć  zespół muzyczny Tango Attack w składzie: Hadrian Filip Tabęcki – fortepian, Grzegorz Bożewicz – bandoneon, Piotr Malicki – gitary, oraz gościnnie: Jan Hutek – kontrabas, Piotr Maślanka – perkusja, Mariusz Jeka – klarnet, Izabela Buchowska – wiolonczela, Anna Konrad – skrzypce. Na parkiecie zatańczą: Anna Głogowska, Tomasz Barański i Marcin Olszewski.

Stulecie Bitwy Warszawskiej także we własnych domach

O  godz, 20,00 Warszawska Orkiestra Sentymentalna zaprosi wszystkich, którzy nie mogą zjawić się pod hotelem Bristol w Warszawie, na zarejestrowany wcześniej koncert  – potańcówkę pt. „Sentymentalny fajf”.  Orkiestra zachęca widzów także do świętowania  jubileuszu stulecia Bitwy Warszawskiej  we własnych domach. Koncert nawiązuje do atmosfery międzywojennej Warszawy i kameralnych spotkań w niewielkim gronie, zwanych wtedy z angielska „fajfami”.

Niezwykły Koncert Chopinowski w Łazienkach

16 sierpnia br. , tj. w najbliższą niedzielę, o godz. 12,00, także odbędzie się wyjątkowy koncert w ramach Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich.  Tradycyjnemu, niedzielnemu koncertowi chopinowskiemu , w wykonaniu Adama Goździewskiego, będzie towarzyszyć występ sopranistki Olgi Pasiecznik. Solistka wykona wybór „Pieśni” Fryderyka Chopina.

Tegoroczne obchody stulecia Bitwy Warszawskiej przygotowano w ramach Samorządowego Komitetu na rzecz upamiętnienia Bitwy Warszawskiej 1920 roku, w skład którego weszło ponad 20 samorządów. Organizatorem koncertów jest Stołeczna Estrada.

stulecie Bitwy Warszawskiej

Projekt pomnika upamiętniającego Bitwę Warszawską

Pomnik upamiętniający Bitwę Warszawską 

W rejonie placu na Rozdrożu powstanie pomnik upamiętniający zwycięską bitwę na przedpolach stolicy w 1920 roku. Monument ma być gotowy w 2021 r.

O autorze

Ewa Ploplis

Absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat pracowała w największych redakcjach w kraju m.in. w: Polskiej Agencji Prasowej. Współpracowała z redakcjami m.in.: Życie Handlowe, Życie Gospodarcze, Magazyn Fakty, VIP i Polska Gazeta Turystyczna. Właścicielka i redaktor naczelna Medialnej Agencji Informacyjnej EPO. Z zamiłowania podróżniczka, fotoreporter, producent filmów.