Książki

Świętokrzyskie smaki na wyciągnięcie ręki

Kulinaria to wyznacznik tradycji i kultury, nierzadko decydujący o tożsamości regionu. Turyści i poszukiwacze przygód coraz chętniej podążają szlakiem doznań smakowych. Czego mogą spodziewać się w zetknięciu z takim zjawiskiem jak kuchnia świętokrzyska?

Na to pytanie odpowie książka „Świętokrzyskie smaki”, wydana w grudniu 2018 roku przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Jej autorką jest Elżbieta Tomczyk-Miczka, dziennikarka i podróżniczka, miłośniczka regionalnych klimatów.

Kuchnia świętokrzyska jest wyjątkowa, a jej wyróżnikiem jest prostota. Wyrosła z tradycji chłopskich i szlacheckich, z domieszką kultury żydowskiej, bazując na podstawowych produktach dostępnych zawsze w gospodarstwie: kapuście, ziemniakach, mące i mleku. Dania charakterystyczne dla regionu mają często zagadkowe nazwy, takie jak: dzionie rakowskie, kugiel z Czermna, japconka, zmiocarz czy inkusiowe byki. Wiążą się nimi ciekawostki, historyjki, legendy. I atrakcje turystyczne na mapie województwa świętokrzyskiego.

Powstaje pytanie: gdzie można spróbować tych smakołyków? Książka poprowadzi kulinarnym szlakiem przez miejsca sprawdzone i godne polecenia. Podpowie też, co zwiedzać w poszczególnych częściach regionu, bo przecież podróże kulinarne to strawa nie tylko dla ciała, ale i dla ducha. A zanim wybierzemy się w świętokrzyskie, możemy – wykorzystując przepisy zawarte w wydawnictwie – przygotować potrawy w domu, by wczuć się w świętokrzyskie klimaty.

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.