Wydarzenia w Turystyce

Szalone Dni Muzyki „Beethoven” w Warszawie

Szalone Dni Muzyki

23 września 2021 r. rozpoczyna się w Warszawie najbardziej szalony festiwal muzyki klasycznej – Szalone Dni Muzyki. Intensywny kontakt z muzyką, koncerty od rana do wieczora w najlepszym wykonaniu i za niewielkie pieniądze to niezmienne cechy festiwalu, który w tym roku odbywa się pt. „Beethoven”.

W czwartek i piątek 23 i 24 września br. festiwal Szalone Dni Muzyki rozpocznie się od koncertów w siedzibie Sinfonii Varsovii na Grochowskiej 272. W weekend 25 i 26 września br. przeniesie się na plac Teatralny: do Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i Kościoła Środowisk Twórczych w Warszawie.

Dziesięć dotychczasowych edycji Szalonych Dni Muzyki to ponad 600 występów z kilkoma tysiącami artystów. Przyciągnęły one przeszło 350 tys. słuchaczy, w tym przyjezdnych z całej Polski, a także ze świata.

Szalone Dni Muzyki z rodowodem z Francji

Szalone Dni Muzyki – jako La Folle Journée narodziły się we Francji w 1995 r., Ich organizatorem jest Centre de Réalisations et d’Études Artistiques à Nantes (CRÉA). Od powstania spowodowały prawdziwą rewolucję w świecie muzyki klasycznej, szybko poszerzając się o kolejne lokalne edycje w wielu krajach całego świata.

W Polsce festiwalowe koncerty od samego początku odbywają się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, a głównym organizatorem festiwalu jest Sinfonia Varsovia.

Beethoven jako główny temat

Na tegoroczną edycję organizatorzy festiwalu przygotowali program poświęcony twórczości Ludwiga van Beethovena. W grudniu ub. r. minęło bowiem 250 lat od urodzin kompozytora.

– Festiwal z tym tematem przewodnim miał się odbyć w poprzednim sezonie, wtedy jednak powstrzymała nas pandemia – mówi Janusz Marynowski, dyrektor Sinfonii Varsovii – Stwierdziliśmy, że Beethoven to zbyt ważna postać, by odwołać świętowanie jego wielkiego jubileuszu i przenieśliśmy je na ten rok – dodaje.

Szalone Dni Muzyki, które w tym roku będą odbywać się od 23 do 26 września 2021,
będą okazją, by poznać twórczość Beethovena z różnych stron: od jego młodzieńczych kompozycji, przez utwory naznaczone tragedią postępującej utraty słuchu, aż po późne arcydzieła. Posłuchać będzie można jego wielkich dzieł symfonicznych i koncertów, ale też utworów na mniejsze składy – jak pieśni, sonaty, trio, kwartety, a nawet septet. Nie zabraknie transkrypcji i opracowań jego utworów na różne obsady, dzieł innych kompozytorów inspirowanych jego dorobkiem, a także improwizacji na tematy z jego twórczości.

Wspaniali wykonawcy

W br. wśród zaproszonych na Szalone Dni Muzyki wykonawców pojawią się m.in. bułgarska skrzypaczka Liya Petrova i francuski pianista François-Frédéric Guy.

Sinfonia Varsovia podczas festiwalu zaprezentuje się w pełnym symfonicznym składzie, np. w VII Symfonii A-dur op. 92 pod batutą Alexandra Liebreicha (koncert nr 25) oraz w mniejszych grupach m. in. jako Sinfonia Varsovia Camerata w opracowaniu IV Koncertu fortepianowego G-dur op. 58 z solową partią pianisty Jonasa Vitauda (koncert nr 12). Prócz tego zaprezentują się zaproszeni goście z Polski tj. Meccore String Quartet w Kwartecie smyczkowym nr 15 a-moll op. 132 – koncert nr 23) i zagranicy tj. Trio Owon w Triu fortepianowym B-dur op. 94 Arcyksiążę (koncert nr 20).

Za pulpitem dyrygenckim staną Alexander Liebreich, Bassem Akiki i Jurek Dybał, od fortepianu Sinfonię Varsovię prowadzić będą także François-Frédéric Guy i Marcin Masecki.

Lokalizacja koncertów z nazwami kompozycji Beethovena

Wszystkie koncertowe lokalizacje przyjmą nazwy związane z tematem festiwalu. W tym roku odnosić się będą do tytułów kompozycji Beethovena: w siedzibie Sinfonii Varsovii Pastoralna (Pawilon Koncertowy) i Egmont (Sala Prób), w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej Fidelio (Sala Moniuszki), Eroica (Sale Redutowe), Księżycowa (Zascenie) i Bagatela (Sala Kameralna) oraz w Kościele Środowisk Twórczych Appassionata (Prezbiterium).

Edukacja muzyczna dla najmłodszych

Ważną częścią festiwalu w tym roku są wydarzenia edukacyjne, które w przystępnej formie przybliżą postać i muzykę kompozytora najmłodszym słuchaczom (m.in. Bazylkowe pudła i czary – koncerty nr 22 i 27 czy Smykofonie Dla Elizy i dla wszystkich oraz Pan Ludwik na wycieczce – koncerty nr 1, 2, 3, 6, 7, 8).

Szczegółowe informacje na temat festiwalu oraz sprzedaży biletów dostępne są na stronie www.szalonednimuzyki.pl. Wstęp na koncerty w Kościele Środowisk Twórczych (nr 14 i 29) jest bezpłatny, obowiązuje jednak limit miejsc.

O autorze

Ewa Ploplis

Absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat pracowała w największych redakcjach w kraju m.in. w: Polskiej Agencji Prasowej. Współpracowała z redakcjami m.in.: Życie Handlowe, Życie Gospodarcze, Magazyn Fakty, VIP i Polska Gazeta Turystyczna. Właścicielka i redaktor naczelna Medialnej Agencji Informacyjnej EPO. Z zamiłowania podróżniczka, fotoreporter, producent filmów.