Kierunki

Szlaki turystyczne w Czechach

Oznaczenia szlaków turystycznych w Czechach funkcjonują od ponad 130 lat.


Oznaczenia szlaków turystycznych w Czechach funkcjonują od ponad 130 lat.

Wprawdzie od 05.04 br. obowiązują nowe zasady wjazdu z Polski do Czech, ale już wkrótce – mamy nadzieję – wyruszymy również na czeskie szlaki.

Pierwszą trasę Klub Turystów Czeskich wytyczył w 1889 roku ze Štěchovic do Potoków Świętojańskich (Svatojánské proudy), w okolicach Pragi. Niedawno trasa ta została odrestaurowana w stylu retro, z historycznymi znakami i replikami zabytkowych drogowskazów.

Najstarsze trasy
Również w 1889 roku powstała także trasa z Berouna, przez wieś Svatý Jan pod Skalou, do Karlštejna. Nosi numer 0001, a jej najstarszy odcinek nazwano imieniem założyciela Klubu Turystów Czeskich, Vojty Náprstka.


Do najstarszych tras należały także Szlak Karkonosza (Krakonošova stezka) z Bedřichova do Horní Rokytnice, Trasa Posázavská, Trasa Riegra Doliną Izery, Trasa Palacky`ego i pierwsza długodystansowa trasa przez Brdy na Szumawę, która została ukończona w 1912 roku.

Jak oznaczano pierwsze szlaki?

Środkowy pasek miał 10 cm szerokości, a białe paski zewnętrzne mierzyły 4 cm szerokości. Dzisiejsze znaki mają wymiary 10 x 10 cm. Wszystkie poziome pasy są tej samej szerokości, środek wskazuje kolor trasy.

Dlaczego znaki są kolorowe?
Aż do pierwszej wojny światowej w znakach turystycznych używano tylko koloru czerwonego. Później zaczęto je oznaczać także na niebiesko, a od 1916 roku używano czterech kolorów, jakie są stosowane do dziś.

Na czerwono zaznaczane są trasy długodystansowe lub górskie, czyli te najbardziej wymagające. Niebieskie znaki wyznaczają główne trasy, zielone – lokalne trasy, a żółte – krótkie szlaki łącznikowe i krótsze trasy. Na ważniejszych skrzyżowaniach czy w atrakcyjnych turystycznie miejscach znaki są uzupełnione przez drogowskazy z nazwą miejsca, informacją o wysokości nad poziomem morza, krótkim tekstem informacyjnym i wskazówkami dojścia do kolejnych miejsc na trasie.

Ile kilometrów szlaków wyznaczono w Czechach?
Dzięki Klubowi Turystów Czeskich wyznaczono ponad 43 tysiące kilometrów szlaków pieszych i narciarskich biegowych oraz ponad 38 tysięcy kilometrów tras rowerowych. Rocznie przybywa około 400 do 500 kilometrów nowych, a 200 do 300 kilometrów szlaków jest likwidowanych. Do systemu tras zalicza się także trasy konne i edukacyjne, oznaczone białym kwadratem z ukośnym zielonym paskiem.

Kto maluje znaki?
Około 1750 wolontariuszy co trzy lata pomaga w kontrolowaniu tras i odnawianiu znaków. Znaki malowane są na drzewach, kamieniach, pieńkach, a w otwartym terenie na specjalnych znacznikach.

Kogo zainspirowały czeskie znaki?
Podobne oznaczenia turystyczne są stosowane na Słowacji, w rumuńskim Banacie, w Chorwacji na wyspie Krk w okolicach Bašky czy na wyspie Žirje. Od 2007 roku czeskie znaki rozprzestrzeniły się na terenie Zakarpacia, należącego przed II Wojną Światową do Czechosłowacji. Najdalej na świecie czeskie znaki dotarły do Brazylii, w okolice miasta Batayporã, które założył Jan Antonín Baťa, czeski producent obuwia.

Jak obliczać czas wędrówki szlakiem turystycznym?

W tym celu przyjmuje się europejską normę DIN 33466: w ciągu godziny powinniśmy pokonać pod górę 300 metrów różnicy wysokości, a zejść 500 metrów różnicy wysokości, natomiast na trasie poziomej powinniśmy przejść cztery kilometry. Do czasu końcowego dodaje się jeszcze dodatkowe minuty, w zależności od odległości. Jeśli cel znajduje się w odległości poniżej 45 minut wędrówki, dodaje się rezerwę pięciu minut, gdy dotarcie do celu zajmuje godzinę lub dwie, dodaje się 15 minut, a gdy czas dojścia wynosi ponad dwie godziny, dodatkowa rezerwa wynosi 30 minut. Jeśli po drodze są ferraty, czy wyjątkowo strome podejścia podaje się odpowiednio dłuższy czas. To samo dotyczy tras przeznaczonych dla dzieci czy edukacyjnych.

Więcej na: https://www.czechtourism.com oraz https://www.visitczechrepublic.com/pl-PL/Covid-19

Fot.: Stepan Vrzala

COVID-19: Zasady wjazdu do Czech

Od 05.04 br. obowiązują nowe zasady wjazdu z Polski do Czech. Polska została sklasyfikowana jako kraj o najwyższym poziomie ryzyka zakażenia COVID 19 – (https://koronavirus.mzcr.cz/en/list-of-countries-according-to-the-level-of-risk/).

Podróżni z Polski mogą wjechać na terytorium Czech wyłącznie w uzasadnionych przypadkach (np. do pracy, na leczenie, z powodów rodzinnych, urzędowych), o ile posiadają negatywny wynik testu na koronawirusa. Dla tych osób, przyjazd do Czech na okres powyżej 12h wymaga: wypełnienia elektronicznego formularza lokalizacyjnego (https://plf.uzis.cz/) i okazania negatywnego testu PCR wykonanego nie później niż do 72h przed wjazdem (UWAGA: test antygenowy już nie upoważnia do wjazdu pow. 12h), a następnie poddania się kwarantannie i powtórzenia testu PCR w Czechach najwcześniej po 5 dniach od wjazdu i nie później niż po 14 dniach od wjazdu (https://www.mvcr.cz/mvcren/imgDetail.aspx?docid=22293714).

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.