Wydarzenia w Turystyce

Tajlandia zmienia zasady turystyki

Tajlandia postrzegana dotąd raczej  jako kraj taniej turystyki uprawianej przez backpakersów – młodzież z plecakami podróżującą za grosze na rajskie plaże południa kraju, zwiedzająca wspaniałe świątynie czy korzystająca z atrakcji Złotego Trójkąta przy okazji pandemii chce zmienić strukturę ruchu turystycznego do tego kraju stawiając na bogatszych turystów, którzy zostawią w tym kraju znacznie więcej pieniędzy.

Ogólnoświatowe załamanie turystyki ze względu na koronawirusa, które podobnie jak w innych krajach spowodowało znaczne kłopoty branży zwłaszcza w segmencie hoteli, transportu i innych usług turystycznych a także rozrywki i handlu.
Jak powiedział Phiphat Ratchakitprakarn minister turystyki Tajlandii w wywiadzie dla „Bangkok Post” jego rząd po ponownym otwarciu granic chce zachęcać do przyjazdu turystów o grubszych portfelach, którzy zatrzymywać się będą w pięciogwiazdkowych hotelach i plażowych resortach a nie w hostelach przy Khao San za kilka dolarów.
Tajski rząd chciałby zmienić strukturę turystyki przyjazdowej do Tajlandii i poprzez działania marketingowe zachęcać turystów do przyjazdu do luksusowych ośrodków na wyspach Phuket, Phangan i Koh Samui oraz w rejonie Krabi na południu kraju a także bardziej rozwinąć turystykę medyczną i SPA. Chce także stworzyć warunki do rozwoju turystyki MICE i biznesowej.

Obecnie Tajlandia zamknięta jest dla turystów zagranicznych co najmniej do końca czerwca. Władze optymistycznie sądzą, że jeszcze w tym roku przyjedzie do Tajlandii 10 milionów turystów, czyli czwarta część tego co przed rokiem.
Minister Phiphat Ratchakitprakarn uważa, że obecny kryzys ma też dobre strony – mniej turystów to mniej zatłoczonych plaż, tłumów w świątyniach i najpopularniejszych zabytkach, co ułatwi utrzymanie ich w dobrym stanie. Mniejszy ruch turystyczny da też oddech przyrodzie – pozwoli odbudować się rafom koralowym czy zwiększyć populację składających jaja na plażach żółwi, które będą mniej niepokojone przez turystów.
Jeśli nie wykorzystamy tej szansy do odbudowania godnej turystyki, Tajlandia na całe lata będzie przegrana. W tej chwili jesteśmy gotowi do resetu całego naszego systemu turystycznego — powiedział minister.

 

Zdjęcia pixabay

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.