Biura Podróży

Thomas Cook – najstarsze biuro na świecie ogłosiło upadłość

thomas cook ogłosił upadłość

Najstarsze biuro podróży na świecie, Thomas Cook, ogłosiło upadłość. Na całym świecie przebywa obecnie ok. 600 tys. klientów touroperatora. Sprowadzenie ich do kraju będzie największą akcja powrotu obywateli w historii Wielkiej Brytanii. 

O groźbie upadłości mówiono od wielu miesięcy. Pod koniec ubiegłego tygodnia zarząd poinformował, że ubiega się o pomoc w wysokości 200 mln funtów u kredytodawców i udziałowców, aby uniknąć bankructwa. Starania nie przyniosły efektów i istniejący na rynku od 178 lat Thomas Cook o 2 nad ranem w poniedziałek 23 września ogłosił upadłość.

– To bardzo smutny dzień dla firmy, która jako pierwsza wprowadziła na rynek pakiety wakacyjne i umożliwiła podróżowanie milionom ludzi na całym świecie. Chciałbym przeprosić miliony naszych klientów i tysiące pracowników, dostawców i partnerów, którzy wspierali nas od wielu lat. Jest nam niezwykle przykro, że nie udało się uratować firmy – powiedział dyrektor Peter Fankhauser.

Thomas Cook zatrudniał ok. 22 tys. pracowników na całym świecie, w tym 9 tys. w Wielkiej Brytanii i prowadził działalność w 16 krajach. Wysyłał na zorganizowany wypoczynek 19 milionów turystów rocznie. Za granicą przebywa obecnie ok. 600 tys. klientów Thomasa Cooka, w tym ok. 150 tys. z Wielkiej Brytanii, a także wielu z Niemiec i Skandynawii. Brytyjski Urząd ds. Lotnictwa Cywilnego potwierdził, że rozpoczął sprowadzanie turystów do kraju. Uczestnicy wycieczek są chronieni funduszem turystycznym ATOL. Może to jednak potrwać nawet do dwóch tygodni. Rząd wyczarterował w tym celu 45 samolotów, które polecą na 64 trasach w ramach Operacji Matterhorn. Klientów upadłego biura podróży również będą dostarczać do kraju tacy operatorzy jak easyJet i Virgin. Jak podkreśla agencja Reuters, będzie to największa akcja powrotu obywateli do kraju w historii Wielkiej Brytanii.

Poszkodowani klienci Thomasa Cooka mogą odwiedzić specjalną stronę internetową CAA Thomas Cook. Osoby planujące powrót z wakacji w ciągu najbliższych 48 godzin lub mające problemy z zakwaterowaniem, albo potrzebujące specjalnej pomocy mogą dzwonić pod numer +44 1753 330 330. W Polsce grupę spółek Thomasa Cooka reprezentuje Neckermann Polska.

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Harpers Bazaar. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic. Laureatka Nagrody Magellana. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.