Hotele&Gastronomia

TOP 10 przyjaznych weganom miast na świecie

Wegański portal happycow.com po raz kolejny przedstawił listę TOP10 najbardziej przyjaznych dla wegan miast na świecie. W czołówce Warszawa.

Na pierwszym miejscu znalazł się Londyn, który ma 125 wegańskich restauracji w promieniu pięciu mil w obrębie centrum i 152 wegańskich restauracji w całym mieście. Według większej ankiety The Vegan Society liczba wegan w UK wzrosła czterokrotnie w latach 2014–2018. W 2018 roku w Wielkiej Brytanii było około 600 tys. wegan, co stanowi 1,16% populacji brytyjskiej. Weganizm nadal staje się popularnym stylem życia w Londynie, a miasto wyznacza światowe trendy.

Dzięki niezwykle różnorodnej kuchni, Nowy Jork jest przez wielu uważany za międzynarodową stolicę restauracyjną na świecie. Scena wegańska w Nowym Jorku kwitnie, w mieście znajduje się 111 wegańskich restauracji, co daje mu drugie miejsce w rankingu.

Na trzecim miejscu Berlin, który podtrzymuje swoją reputację jako międzynarodowego miejsca wegańskiego. Liczba wegańskich restauracji w promieniu pięciu mil wokół Berlina wzrosła do 62. Słowo „wegańskie” jest widoczne na szyldach restauracji w całym mieście. Berlińczycy praktykują wegański styl życia, a znalezienie bezmięsnego lokalu w mieście jest niezwykle proste.

Na czwartym miejscu Los Angeles, znane z promujących weganizm gwiazd Hollywood, jak Billie Eilish, Joaquin Phoenix, Alicia Silverstone i Casey Affleck, jest również wegańską mekką dla turystów i mieszkańców, oferuje 49 w pełni wegańskich i kolejne 190 wegetariańskich i przyjaznych weganom restauracji.

Piąte na liście Toronto od dawna znane jest na wegańskiej scenie z jednej z największych imprez wegetariańskich w Ameryce Północnej – Toronto Veg Food Fest, a liczba lokali wegańskich w tym mieście rośnie z każdym tygodniem.

Na szóstym miejscu znalazła się Warszawa, w której liczba opcji wegańskich nadal rośnie, w 2019 roku w centrum miasta było 50 restauracji wegańskich. Słynna warszawska burgerownia wegańska Krowarzywa otworzyła swoją piątą lokalizację, a jej produkt dwukrotnie został wybrany jako „Najlepszy Burger w Warszawie”, pokonując wszystkie konkurujące burgery mięsne.

Listę TOP 10 zamykają Portland, Bangkok, Tel Aviv i Praga.

fot: Ula Zarosa/wikimedia commons

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Harpers Bazaar. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic. Laureatka Nagrody Magellana. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.