Punkt Widzenia

Treści dotyczące koronawirusa pod kontrolą

kontrola informacji nt. koronawirusa

Polska Agencja Prasowa wspólnie z GovTech Polska uruchamia projekt #FakeHunter, dotyczący weryfikacji treści dotyczących koronawirusa, publikowanych w internecie.

 

#FakeHunter to projekt, w którym uczestniczyć może każdy, komu zależy na dystrybucji wiarygodnych informacji w przestrzeni publicznej. Największym wyzwaniem jest weryfikacja zasobów internetowych i demaskowanie nieprawdziwych wiadomości dotyczących koronawirusa. Obok oficjalnych komunikatów Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz innych instytucji państwowych w przestrzeni internetowej pojawiają się bowiem fałszywe wiadomości, których celem jest dezinformacja i sianie paniki wśród Polaków. Projekt #FakeHunter to wezwanie do walki z dezinformacją o koronawirusie.

Poszukiwani ochotnicy

Możliwość zgłaszania treści przez internautów zostanie udostępniona po zrekrutowaniu i właściwym przygotowaniu liderów opinii. Polska Agencja Prasowa wspólnie z GovTech Polska poszukują osób, które dołączą do projektu #FakeHunter i pomogą zwalczać dezinformacje dotyczące epidemii. Aby zgłosić swoją kandydaturę wystarczy wypełnić formularz znajdujący się na http://bit.ly/fakehunter.

Szukamy liderów opinii, osób zaangażowanych społecznie, które zostaną wyposażone w wiedzę o potwierdzonych źródłach informacji nt. koronawirusa i dołączą do walki z fake newsami. Każdy internauta będzie mógł zgłosić wątpliwą treść do weryfikacji, a następnie otrzymać wiarygodną odpowiedź.

Fot.: pixabay.com

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.