Punkt Widzenia

3 pytania do Michała Kolankiewicza, dyrektora marketingu i sprzedaży w Sun&Snow

Na pytania redakcji TURYSTYKA24 odpowiada Michał Kolankiewicz, specjalista branży hotelarskiej, nowy dyrektor marketingu i sprzedaży w Sun&Snow, największej firmie w Polsce oferującej wynajem apartamentów w miejscowościach wypoczynkowych. 

1. Od 20 lat obserwuje Pan i współtworzy rynek hotelarski w Polsce. Jak ocenia Pan drogę, którą przeszliśmy i jakie silne kierunki rozwoju, które ukształtują przyszłość tej branży, zauważa Pan obecnie?

Przez ostatnich 20 lat przeszliśmy całkiem długą drogę. Dwie dekady temu na rynku hotelarskim dominowały dwie oferty: 5-gwiazdkowe hotele zagranicznych marek i tanie motele. W miejscowościach turystycznych mieliśmy do wyboru albo drogi pokój hotelowy, albo kwatery prywatne, których jakość pozostawiała sporo do życzenia. Ale na szczęście wiele się zmieniło. Pojawiły się nowe koncepty, jak Airbnb, butikowe hotele oraz apartamenty wypoczynkowe. Wzrosły też oczekiwania Polaków wobec oferty turystycznej – weszliśmy do Unii, zaczęliśmy więcej podróżować, tym samym oczekując, że na rodzimym rynku doświadczymy podobnego user experience, co za granicą. Polska stała się również pożądaną destynacją dla gości z zagranicy. Nasze ceny okazały się bardzo konkurencyjne a oferta profesjonalna. Do tego Polska to jedno z najbezpieczniejszych miejsc na mapie Europy pod względem zagrożenia terrorystycznego. Ciągle powstają nowe inwestycje hotelowe i apartamentowe, w górach, nad morzem i nad jeziorami. Mamy zatem idealne warunki do dalszego rozwoju turystyki!

2. Czy Polscy turyści wolą duże kompleksy hotelowe czy przytulne apartamenty? Jak kształtują się trendy?

Wszystko zależy od celu wyjazdu i od profilu turysty. Osoby podróżujące służbowo często wybierają hotele, zwłaszcza gdy wyjazd dotyczy większego miasta. Jeśli natomiast ktoś wybiera się na wypoczynek z całą rodziną, to zdecydowanie postawi na apartamenty, szczególnie, że ich oferta jest bogata. W Sun & Snow obejmuje ona 1400 apartamentów w ponad 20 lokalizacjach w kraju, a nie jesteśmy jedyną firmą na rynku. Apartamenty są nowocześnie wykończone i wyposażone we wszystko, co może być potrzebne podczas wypoczynku z dziećmi lub w grupie znajomych. W aneksie kuchennym znajduje się pełen sprzęt AGD i naczynia. Najemcy mogą korzystać z pralki, odkurzacza, suszarki do włosów. Dla dzieci przewidziane są łóżeczka turystyczne oraz foteliki do karmienia. Nic dziwnego, że ze względu na tak bogate wyposażenie, nasi goście nazywają apartamenty drugimi domami.

3. Według jakich kryteriów i za pomocą jakich narzędzi wybiera Pan hotel na własny urlop?

Wszystko zależy od długości urlopu oraz jego formuły. Jeśli urlop ma być stacjonarny – wybieram najpierw region (morze, góry, jeziora), konkretną destynację a następnie zapoznaję się z ofertą na lokalnych stronach danej miejscowości. Każdy ma swoje ulubione miejsca na wypoczynek, w których czuje się – „jak w domu”. Dla mnie są to: Krynica-Zdrój w górach, Kołobrzeg nad morzem oraz Mikołajki na Mazurach. Gdy nie mam ochoty na urlop stacjonarny, a chcę go połączyć ze zwiedzaniem – wybieram 5-6 miejscowości, w których spędzam 2-3 doby. Ostatnio w taki sposób zwiedzałem polskie morze, odwiedzając przy okazji zaprzyjaźnione hotele. Była to podróż od Kołobrzegu, przez Darłówek, Ustkę aż do Łeby. Wszystkim tym którzy lubią nie tylko opalać się na plaży, polecam taką formę aktywnego wypoczynku.

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Podróże. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic i wydawnictwo Wiedza i Życie. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.