Wydarzenia w Turystyce

Turecki workshop w Warszawie

Stambuł Aya Sofia

W warszawskim hotelu Marriott odbył się Endless Turkey Workshop – spotkanie przedstawicieli hoteli tureckich z polską branżą turystyczną.


Stronę turecką reprezentowało kilkanaście sieci i pojedynczych hoteli głównie ze Stambułu, przedstawiciel Clubu NENA kompleksu hotelowego położonego na wybrzeżu Morza Śródziemnego w regionie
Manavgat Kızılağaç oraz pięciogwiazdkowy hotel NG Ayfon w mieście Ayfon w centrum zachodniej Turcji słynnym z leczniczych źródeł termalnych.
Z sieci luksusowych stambulskich hoteli Eresin: Topkapi, Taksim, Premier Taxim oraz Sultanahmet, którą reprezentował Yeşim Müssellim, najciekawszy jest ten ostatni. Hotel Sultanahmet stoi w samym centrum starego Stambułu, większość zabytków jak Hagia Sophia, Topkapi, Błękitny Meczet czy podziemna cysterna Yerebatan znajduje się w zasięgu krótkiego pieszego spaceru a sam hotel jest także prywatnym muzeum z cysterną, mozaikami i pozostałościami antycznych budowli z czasów Hellenistycznych, Rzymskich, Bizantyjskich i Ottomańskich. Inny hotel w centrum historycznego Stambułu to Sultania należący do sieci luksusowych hoteli historycznych Yaşmak, razem z innymi jak Romance Instambul, Yaşmak Sultan, Yaşmak Comfort, czy otwierany wkrótce The Soul Instambul. Yaşmak Hotel Collection ma w swojej ofercie także budżetowy hotel Olimpiat.

Clarion Hotel Golden Horn usytuowany jest nad zatoką Złoty Róg, ze wspaniałym widokiem na historyczną zatokę, który można podziwiać z restauracji o tej samej nazwie. Hotel Clarion, jak zapewniał mnie dyrektor generalny Taner Gündoğan ma doskonałe zaplecze konferencyjne w salach Dolmabahçe i Topkapi. Z kolei Mercure Istanbul The Plaza Bosphorus to nowoczesny, pięciogwiazdkowy hotel w biznesowej części Stambułu. Z hotelowego wieżowca rozciąga się wspaniały widok na Bosfor i azjatycką część Stambułu. Hotel Mercure Bursa The Plaza jest także w dawnej stolicy Turków osmańskich odległej o ok. 200 km na południe od Stambułu.
Na warszawskim worshopie prezentowały się także stambulskie hotele All Seasons Instambul, biznesowy Nippon Hotel Instambul oraz kolejny hotel biznesowy Point Hotel Taxim. Z tańszych obiektów był także trzygwiazdkowy Barin Hotel w pobliżu starej części Stambułu w pobliżu Wielkiego Bazaru w pobliżu jest stacja metra. Poza hotelami można było porozmawiać z przedstawicielem Turkish Airlines ds. marketingu Maciejem Niechajem o połączeniach lotniczych przez Stambuł zwłaszcza w regionie Azji Mniejszej i Azji Środkowej oraz z przedstawicielami tureckiej firmy turystycznej Mercan Tourism organizującej wycieczki po całej Turcji, a także firmy Intra Travel specjalizującej się w turystyce zagranicznej w sąsiednich krajach regionu zwłaszcza w Grecji i na Cypr.
Na uroczystej kolacji kończącej Endless Turkey Workshop przemawiali pani Müberra Eresin – Przewodnicząca Związku Stowarzyszenia Hotelarzy Tureckich oraz pan Hakan Abacı – Radca Ambasady Turcji w Warszawie, którzy wyrazili nadzieję na dalszy rozwój turystyki z Polski do Turcji.

Istanbul

Metropolia nad Bosforem
W Stambule – kilkunastomilionowej, kosmopolitycznej metropolii tureckiej nad Bosforem oddzielającym Europę od Azji, kulturalnym i finansowym kraju, dawnej stolicy cesarstwa bizantyjskiego i imperium Osmanów jak w lustrze odbija się skomplikowana historia tego miasta, które pierwotnie nazywane było Bizancjum później Konstantynopol dopiero od podboju tureckiego w 1453 nosi obecną nazwę.
Pośród zachwycających zabytków jest wzniesiony w VI wieku z polecenia cesarza Justyniana wspaniały bizantyjski kościół Mądrości Bożej (Aya Sofia) zwieńczony gigantyczną kopułą i zamieniony przez zwycięskich Turków na meczet (obecnie muzeum). Plac Koński, przy którym stoi zachwycający Błękitny Meczet z sześcioma wysmukłymi minaretami to starożytny hipodrom z antycznymi obeliskami i słynną wężową kolumną z brązu. Mniej znana i rzadziej odwiedzana przez turystów jest wsparta na dziesiątkach antycznych kolumn wykuta w skale podziemna cysterna Yerebatan, znana m.in. filmu o Jamesie Bondzie.
Atrakcją na światową skalę jest Topkapi, dawny pałac sułtanów tureckich z haremem i wspaniałymi kolekcjami broni, klejnotów i porcelany, a także słynne stambulskie bazary, gdzie można kupić niemal wszystko.

Zdjęcia: materiały prasowe

 

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.