Kierunki

Ultranowoczesna kolejka w dolinie Stubai

W tym sezonie ruszy nowa kolejka linowa 3S Eisgrat na lodowiec Stubai. Będzie to najdłuższa trójlinowa kolejka gondolowa w Alpach i największa inwestycja tego typu w Austrii (warta 60,6 mln euro). Gondole zaprojektowało słynne włoskie studio Pininfarina. Planowany termin oddania kolejki do użytku to 29 października 2016 r.

Wyrafinowana architektura, gondole zaprojektowana przez legendarne, włoskie studio projektowe Pininfarina – nowa kolejka Eisgrat to ostateczne ukoronowanie Królestwa Śniegu, którym niewątpliwie jest lodowiec Stubai. Nowa trójlinowa kolejka gondolowa jest najdłuższą tego typu konstrukcją w Alpach. Projekt wpisał się do historii Austrii jako największa inwestycja przeprowadzona przez ośrodek narciarski.

Cała instalacja będzie miała łącznie 4,7 km długości, tj. ok. 2 400 m do stacji pośredniej i kolejne 2 300 m do stacji górnej, co zapewni 3S Eisgrat tytuł „najdłuższej trójlinowej kolejki gondolowej w Alpach”. Na uwagę zasługuje nie tylko długość konstrukcji, ale też jej elegancja i efektywność. Kolejkę wyposażono w 48 ultranowoczesnych gondol zaprojektowanych przez włoskich guru wzornictwa ze studia Pininfarina. To legendarne studio od lat kreuje trendy wzornicze w motoryzacji. Z ich desek kreślarskich zeszły takie kultowe i ponadczasowe projekty jak Jaguar XJ-S, Ferrari F50, Fiat Coupé, Ferrari Enzo czy Maserati Quattroporte. Poza polepszeniem walorów estetycznych, dwukrotnie zwiększono przepustowość kolejki. Obecnie może ona przewieść do ośrodka narciarskiego, bezpośrednio i bez oczekiwania, ponad 3 000 osób na godzinę. Gondole pokonują ponad 1 200 metrów wysokości, poruszając się z prędkością ok. 25 km/godz. w niecałe 11 minut. Ten kamień milowy w historii kolejek górskich kosztował 60,6 miliona Euro. Nigdy wcześniej, żadna austriacka firma zarządzająca kolejkami nie zainwestowała jednorazowo takiej kwoty w projekt związany z koleją linową. Planowany termin oddania do użytku przez LEITNER ropeways nowej kolejki 3S Eisgrat przewidziany jest na 29 października 2016 r.

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Podróże. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic i wydawnictwo Wiedza i Życie. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.