Biura Podróży

Upadek Neckermann Polska – jak wygląda sytuacja polskich turystów?

Upadek neckermann polska zaskoczył za granicą 3600 klientów

Dwa dni po bankructwie biura Thomas Cook ogłoszono upadek Neckermann Polska. Polską spółkę-córkę pociągnął na dno upadek giganta Thomas Cook – najstarszego biura podróży na świecie.

Maciej Nykiel, prezes Neckermann Polska poinformował, że biuro zawiesza wszelką działalność operacyjną związaną ze sprzedażą w Polsce produktów turystycznych. Komunikat można przeczytać na stronie Neckermann Polska.

Za granicą na wakacjach z Neckermann Polska przebywa obecnie 3600 polskich turystów. W najbardziej ekstremalnych przypadkach turyści są wyrzucani z hoteli lub zmuszani do płacenia za pobyt z własnej kieszeni. Wiadomo już, ża na wakacje nie wyjadą tysiące turystów, którzy wykupili wakacje w Neckermann Polska na sezon 2020.

– Upadek Neckermann Polska zaskoczył turystów. Najgorsza sytuacja jest w Tunezji, Turcji i na Majorce; turyści są wyrzucani z hoteli, przetrzymywani w areszcie hotelowym – powiedziała Izabela Stelmańska z Urzędu Województwa Mazowieckiego.

– Z informacji od prezesa Neckermanna wynika, że 3,6 tys turystów przebywa zagranicą. Głównie w Europie, w basenie Morza Śródziemnego, ale w mniejszych ilościach na całym świecie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami przejmujemy opiekę nad turystami – poinformował wicemarszałek województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk.

Uruchomiony został fundusz gwarancyjny. Konkurencyjne biura podróży zgłaszają się do Urzędu z informacją o wolnych miejscach w czarterowanych przez nich samolotach, aby usprawnić procedurę powrotu klientów Neckermanna. W gotowości są także pracownicy polskich placówek konsularnych za granicą.

Upadek Neckermann Polska mógł być dla jego klientów zaskoczeniem. Jeszcze dwa dni temu prezes Neckermann Polska Maciej Nykiel zapewniał, że mimo bankructwa Thomas Cook spółka będzie działać bez zakłóceń. Dzień później zamknięto operacje na 48 godzin. Dziś prezes przyznał, że ogłoszenie w dniu 25 września upadłości spółki Thomas Cook GMBH, właściciela 100 % udziałów w Neckermann Polska, stało się przyczyną zamknięcia operacji w Polsce.

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Harpers Bazaar. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic. Laureatka Nagrody Magellana. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.