Transport

Upadek tanich linii islandzkich WOW Air – prawa pasażerów

WOW Air – tania linia lotnicza operująca od 1 czerwca 2012 na trasach europejskiej zakończyła loty pozostawiając swoich pasażerów na przysłowiowym lodzie. 29 mar 2019 – Islandzkie linie lotnicze WOW air poinformowały o zakończeniu działalności i odwołaniu wszystkich lotów. Islandzka linia lotnicza WOW Air z bazą w Keflaviku miała w swojej flocie w sumie 19 samolotów Airbus A 320 i A 321. 27 marca br. Firma obsługiwała połączania pomiędzy Islandią, USA i Europą w tym z Polską. WOW Air borykał się z problemami finansowymi i nie potrafił znaleźć inwestora.

Upadła kolejna niskobudżetowa linia lotnicza. Kilkakrotnie latałem samolotami WOW Air z  Polski na Islandię i z powrotem i mile wspominam te podróże. Ale cóż – wszystko płynie.

 Marta Koziarz, ekspert firmy AirHelp wyjaśnia, co powinni wiedzieć pasażerowie, którzy zaplanowali swoje podróże z tym przewoźnikiem. Pasażerowie mogą jednak zabezpieczyć swoje bilety powrotne, jeżeli dokonają rezerwacji w ramach dostępnego pakietu. Ponadto, inne linie lotnicze mogą zaoferować specjalne taryfy repatriacyjne wszystkim tym, którzy doświadczą zakłóceń w podróży i pozostaną bez pomocy w obcych portach lotniczych.
Pasażerowie mogą starać się o zwrot pieniędzy za lot w następujących przypadkach:
Rezerwacji za pośrednictwem biura podróży lub partnerskiej linii lotniczej. Podmioty te są odpowiedzialne za zaistniałe problemy, o ile loty zostały objęte ubezpieczeniem podróżnym. Co ważne, podczas wakacji zorganizowanych takie ubezpieczenie jest obowiązkowe.
Rezerwacji bezpośredniej poprzez WOW Air i użyciu karty kredytowej jako środka płatniczego. Płatność ta może być zakwestionowana, zanim zostanie zaksięgowana na rzecz linii lotniczej. Ponadto, istnieje możliwość spłaty obciążonych kwot w przypadku ogłoszenia upadłości. W tym celu należy wysłać dokument do odpowiedniego wydawcy kart kredytowych, który poświadczy nieudane roszczenie linii lotniczej.
Niestety pasażerowie, którzy ucierpieli z powodu zakłóceń lotu kwalifikującego się do uzyskania odszkodowania, mogą nie być w stanie ubiegać się o odszkodowanie z powodu niewypłacalności, chyba że ich lot był obsługiwany przez inną linię lotniczą niż WOW Air.
Pasażerowie, którzy zarezerwowali bilety bezpośrednio u linii lotniczej, mają niewielkie szanse na zwrot kosztów i muszą skierować swoje roszczenia wprost do syndyka w sprawach masy upadłości linii lotniczej.
Więcej informacji o prawach pasażerów znajduje się na stronie: https://www.airhelp.com/pl/prawa-pasazerow/.

Zdjęcia: pixabay

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.